Споразумението за дълга в ръцете на опозицията в Гърция

Споразумението за дълга в ръцете на опозицията в Гърция

Премиерът Ципрас ще трябва да разчита днес на гласовете на опозицията в гръцкия парламент за приемането на споразумението с кредиторите и на основните закони, поискани от тях. 

Част управляващата Сириза, която има 149 депутати в 300-местния парламент, се обяви против условията на Еврогрупата към Гърция. Гласуването е на фона на 24-часова стачка, обявена от синдиката на държавната служители.

„Споразумението ще мине с гласовете на опозицията, не на народа”, прогнозира мнистърът на енергетиката Панайотис Лафазанис – един от противниците на документа, налагащ строги икономии на страната.

Така решаващи ще бъдат гласовете от социалдемократическата Пасок, консервативната Нова Демокрация и център-дясната Потами.

Партията Независими гърци, член на управляващата коалиция, обяви, че е необходима подкрепа за правителството, но не е ясно как ще гласува.

Гръцкият парламент трябва да гласува днес целия пакет от икономически мерки, изисквани от кредиторите, срещу който страната може да получи финансова помощ, за да избегне фалита. Мерките включат намаляване на пенсиите, увеличаване на ДДС, ограничаване на държавните разходи и условията за колективно договаряне, създаването фонд под надзора на кредиторите с 50 млрд. евро от приватизация на държавна собственост.

На този фон премиерът Ципрас заяви снощи, че няма да подава оставка, но не изключва промени в кабинета след вота. В интервю за обществената телевизия ЕРТ, цитирано от световните агенции, той разкритикува условията към Гърция, но добави, че това е било най-доброто, което страната е можела да получи.

„Осъзнавам отговорността си за подписаните документи, в които не вярвам, но съм длъжен да осъществя”, предава думите му Ройтерс. ТАСС  цитира коментара на Ципрас, че позицията на ЕС на преговорите в Брюксел „не прави чест на демократична Европа”.

Ципрас подчертава, че ще положи всички усилия да запази единството в Сириза, но приоритет е икономическата ситуация в страната.

По-рано вчера бившият финансов министър Янис Варуфакис нарече споразумението „нова форма на постмодернистка окупация” оцени решението на правителството като предателство към народа.

За да получи Гърция трети спасителен пакет с между 82 и 86 млрд. евро, споразумението трябва да бъде гласувано и от парламентите на страните от Еврогрупата. Днес е гласуването във френския парламент, в четвъртък го обсъждат във Финландия, в петък – в Германия.

Гърция трябва да намери 12 млрд. евро до края на август, за да се издължи на Европейската централна банка и на Международния валутен фонд. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ