INNOVISION AWARDS отличи визионери и иноватори в четири ключови категории

INNOVISION AWARDS отличи визионери и иноватори в четири ключови категории

На официална церемония в София в Planet Schwarz, бяха връчени първите награди INNOVISION AWARDS – признание за иновации, устойчивост и смела визия за бъдещето. Събитието събра водещи представители на бизнеса, технологичния сектор и академичните среди.

Патрон на конкурса и откриващ церемонията бе вицепремиерът на Република България и министър на иновациите и растежа г-н Томислав Дончев, който откри вечерта: „Иновациите трябва да се разглеждат не просто като модна дума, а като устойчив двигател на икономически растеж. За да изградим конкурентна индустрия с висока добавена стойност, трябва активно да привличаме младите таланти чрез образование и практически проекти. Само чрез стратегическо партньорство между държавата, бизнеса и академичните институции можем да създадем среда, в която визионерските идеи се превръщат в реални решения за предизвикателствата на бъдещето.”

Вечерта продължи с кратка откриваща реч на изпълнителния директор на Schwarz IT България, според когото „В центъра на иновациите са хората – талантите, които градят бъдещето. Именно затова създадохме този конкурс – INNOVISION AWARDS – за да дадем глас и сцена на новаторите в България. На тези, които имат смелостта да поставят под въпрос настоящето и да мечтаят за нещо по-добро.“ Наградите INNOVISION са инициатива на Planet Schwarz – креативното пространство на Schwarz IT България, и целят да отличат идеи и проекти с реален принос към обществото.

Вдъхновяваща лекция на тема „Българският ум в свят, кодиран от алгоритми“, представена от  д-р Пламен Русев от Webit.Foundation върна публиката назад във времето. От създаването на българската азбука до създаването на бъдеще чрез AI, блокчейн и капитал с кауза.

Акцент на вечерта беше дискусионният панел „Хората зад бъдещето: Иновации made in Bulgaria“. В него участваха Михаил Петров (Schwarz IT България), д-р инж. Даниел Джолев (УниКредит Булбанк), Йордан Гинев (AIBEST), Добромир Иванов (BESCO) и ст. комисар Владимир Димитров (ГДБОП-МВР), модератор бе Бойко Василев, журналист и продуцент. Панелистите обсъдиха предизвикателствата пред иновационната среда у нас, подчертавайки нуждата от премахване на административни и културни бариери, както и значението на инвестициите в кадри и образование. Като ключов извод се открои необходимостта от дългосрочно партньорство между публичния и частния сектор, за да се утвърди България като иновационен хъб с глобален потенциал.

Наградите бяха връчени в четири основни категории:

  • Технологии – за новаторски продукти и решения, променящи начина ни на живот и работа;
  • Киберсигурност – за проекти, гарантиращи дигиталната безопасност;
  • Устойчивост – за екологични и дългосрочно ориентирани иновации;
  • Човешки иновации – за инициативи в сферата на образованието, таланта и социалното въздействие.

Всички отличени получиха специално създадена статуетка, проектирана от студентката Ванина Ненова от Националната художествена академия. Нейната работа бе избрана в рамките на специален конкурс, организиран съвместно с катедра „Метал“ към НХА.

Събитието завърши с изискан коктейл и музикално изпълнение на виртуозната цигуларка Таня Стрингс.

Всички отличени проекти, може да видитите тук: INNOVISION AWARDS

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кая Калас: Нарушаването на румънското въздушно пространство от руски дронове е неприемливо
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 15 до 21 септември
Росен Желязков: Има взети мерки за защита на въздушното ни пространство
Френският фермерски синдикат FNSEA призова за национален протест на 25 септември срещу Меркосур и митата на САЩ
Германските компании страдат от слабо интернет покритие въпреки милиардните инвестиции
Конференциите все още могат да донесат огромна възвръщаемост на инвестициите
На днешната дата, 15 септември. Рождениците днес
Цитат на деня