8 технологични гиганта се обявиха против програмите за следене на хората

8 технологични гиганта се обявиха против програмите за следене на хората

8 технологични гиганта се обявиха против програмите за следене на хората

Част от водещите технологични фирми в света се обединиха срещу програмите за следене на гражданите. Google, Apple, Facebook, Twitter, AOL, Microsoft, LinkedIn и Yahoo сформираха съюз, наречен Група за реформиране на следенето от правителствата (Reform Government Surveilliance Group). Групата написа отворено писмо до американския президент Барак Обама и до Конгреса на САЩ, в което посочва, че настоящата практика на следене и подслушване на хората подкопава свободата им, посочва Би Би Си.

„Разбираме, че правителствата имат дълг да защитават гражданите си. Но нарушенията това лято подчертават спешна нужда от реформиране на тези практики по света”, сочи писмото, публикувано в сайта на групата. „Везните в много държави се наклониха твърде много в полза на държавите, в ущърб на правата на личността. Това подкопава свободите, които всички ценим. Време е за промяна”, е записано в текста.

Акцията се провежда, след като бившият сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън издаде информация за програма на властите в САЩ, с която се следят комуникациите на населението в страната. Сноудън представи документи, които хвърлят светлина върху няколко използвани метода за наблюдение на хората, с които спецагенциите събират информация, включително събиране на записи от телефонни разговори, вграждане на фиброоптични кабели в глобалните комуникации и хакерство над мрежи. Членовете на групата технологични компании твърдят, че разкритията показват обхват на наблюдение, който е твърде мащабен и трябва да се овладее.

„Сведенията за подслушванията от страна на правителството показаха, че има реална нужда от по-големи разкрития и нови граници на това как държавите събират информация за гражданите си”, заявява в писмото изпълнителният директор на Facebook Марк Зукърбърг. „Сигурността на информацията на потребителите е влошена от очевидното събиране на техни данни по таен начин, без независимо наблюдение, извършван от много правителства по света”, допълва шефът на Google Лари Пейдж.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ