МААЕ разреши на Япония да изпусне в океана обработена радиоактивна вода от "Фукушима"

МААЕ разреши на Япония да изпусне в океана обработена радиоактивна вода от Фукушима

МААЕ разреши на Япония да изпусне в океана обработена радиоактивна вода от "Фукушима"

Япония получи одобрение от ядрения надзорен орган на ООН за своя план за изпускане на обработена радиоактивна вода от разрушената от цунами централа Фукушима в океана, въпреки яростната съпротива от страна на Пекин и известна местна опозиция.

След двугодишен преглед Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че плановете на Япония са в съответствие с международните стандарти за безопасност и че ще имат "незначително радиологично въздействие върху хората и околната среда", предава Ройтерс

"Това е много специална нощ", каза шефът на МААЕ Рафаел Гроси на премиера Фумио Кишида, преди да му предаде дебела синя папка, съдържаща окончателния доклад.

Япония не е посочила дата за започване на изпускането на вода, което ще отнеме между 30 и 40 години, за да завърши, в очакване на официално одобрение от националния ядрен регулаторен орган за Tokyo Electric Power. Последната дума на ядрения регулатор може да дойде още тази седмица.

Местните японски риболовни съюзи се противопоставиха на плана на правителството, замислен през 2021 г., заявявайки че той ще отмени работата за възстановяване на репутацията им, след като няколко страни забраниха някои японски хранителни продукти след бедствието през 2011 г.

Някои съседни държави също се оплакват през годините от заплахата за морската среда и общественото здраве, като Пекин се очертава като най-големият критик на плана.

"Япония ще продължи да предоставя обяснения на японския народ и на международната общност по искрен начин, основан на научни доказателства и с високо ниво на прозрачност", каза Кишида при срещата си с Гроси.

Чрез посолството си в Япония Пекин заяви във вторник, че докладът на МААЕ не може да бъде "пропуск" за изпускането на вода и призова за спиране на плана.

Третираната вода

Япония твърди, че процесът е безопасен, тъй като е третирала водата (достатъчно, за да напълни 500 плувни басейна с олимпийски размери) използвана за охлаждане на горивните пръти на централата във Фукушима, след като беше повредена от земетресението и цунамито през 2011 г.

Водата е филтрирана, за да се отстранят повечето радиоактивни елементи, с изключение на трития, изотоп на водорода, който трудно се отделя от водата. Пречистената вода ще бъде разредена до нива, значително под международно одобрените нива на тритий, преди да бъде пусната в Тихия океан. 

В презентация, направена пред чуждестранни журналисти в Китай миналия месец, японски служители казаха, че нивата на тритий в пречистената вода са по-ниски от тези, открити в отпадъчните води, редовно изпускани от ядрени централи по света, включително в Китай. 

Длъжностните лица казаха, че са направили множество и многократни опити да обяснят науката зад позицията на Токио на Пекин, но предложенията им са били игнорирани. 

Във вторник Китай заяви, че сравнението на нивата на тритий в пречистената вода и отпадъчните води от Япония е "напълно объркващо понятие и подвеждащо общественото мнение". 

Гроси ще посети централата във Фукушима в сряда. След пътуването си в Япония той ще се отправи към Южна Корея, където потребителите купуват морска сол и други продукти преди пускането на водата.

Очаква се той също да посети Нова Зеландия и островите Кук в опит да облекчи опасенията около плана, според съобщения в медиите. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ