Австралия забранява TikTok на правителствени устройства

Австралия забранява TikTok на правителствени устройства

Австралия забранява TikTok на правителствени устройства

Австралия забрани TikTok във вторник от всички федерални правителствени устройства поради опасения за сигурността. С това тя стана последната държава съюзник на САЩ, която предприе действия срещу видеоприложението, собственост на Китай, предава Ройтерс

Забраната подчертава нарастващите притеснения, че Китай може да използва базираната в Пекин компания, собственост на ByteDance, за събиране на потребителски данни, за да прокарва политическата си програма, подкопавайки западните интереси в областта на сигурността.

Това също така рискува подновяване на дипломатическото напрежение между Австралия и нейния най-голям търговски партньор, след като нещата се успокоиха донякъде, след като премиерът Антъни Албанезе пое поста през май начело на лейбъристко правителство.

TikTok заяви, че е изключително разочарован от решението на Австралия, като го нарече "водено от политика, а не от факти".

"Забраната ще влезе в сила веднага щом това е практически възможно", каза главният прокурор Марк Драйфус, добавяйки че изключения ще се предоставят само за всеки отделен случай и при подходящи мерки за сигурност.

Със забраната на Австралия всички членове на така наречената мрежа за споделяне на разузнавателна информация Five Eyes, която се състои от Австралия, Канада, Съединените щати, Великобритания и Нова Зеландия, забраниха приложението от правителствени устройства. Франция, Белгия и Европейската комисия обявиха подобни забрани.

Главният изпълнителен директор на TikTok Шоу Цзъ Чу, в показания пред Конгреса на САЩ миналия месец, многократно отрече приложението да споделя данни или да има връзки с Китайската комунистическа партия.

"Няма доказателства, които да подсказват, че TikTok по някакъв начин е риск за сигурността на австралийците и не трябва да се третира по различен начин от други социални медийни платформи", каза генералният мениджър на TikTok за Австралия и Нова Зеландия Лий Хънтър .

Късно в понеделник австралийският вестник съобщи, че Албанезе се е съгласил със забраната след преглед от Министерството на вътрешните работи.

Главният прокурор Марк Драйфус потвърди, че федералното правителство наскоро е получило доклад "Преглед на чуждестранна намеса чрез приложения за социални медии" и че неговите препоръки остават в процес на разглеждане.

Забраната идва в деня, в който австралийските и китайските служители проведоха разговори в Пекин в опит да нормализират търговията, докато Световната търговска организация се готви да публикува констатации в австралийска жалба относно митата върху ечемика.

"Нещата вървят добре, но, разбира се, ще отнеме известно време, за да се обърне този кораб", каза министърът на търговията Дон Фарел пред Sky News, имайки предвид перспективите за подобряване на търговските отношения.

През 2018 г. Австралия забрани на китайската Huawei да предоставя оборудване по време на разгръщането на своята 5G мрежа, което разгневи Китай. Връзките се влошиха още повече, след като Канбера призова за независимо разследване на произхода на COVID-19. Китай отговори, като наложи мита върху австралийските стоки.

Австралийските законодатели все още могат да използват TikTok на лични телефони, но някои, включително федералният министър на държавните служби Бил Шортен и премиерът на щата Виктория Даниел Андрюс, решиха да изтрият своите акаунти.

Щатът Виктория също ще забрани приложението на телефони, притежавани от правителството, каза говорител на правителството пред Ройтерс.

Въпреки че TikTok е под нарастващ натиск заради потенциалното китайско влияние върху платформата, той също е изправен пред критики за влиянието си върху децата.

TikTok обясни, че администрацията на президента на САЩ Джо Байдън е поискала китайските собственици да се откажат от дяловете си или да бъдат изправени пред потенциална забрана от страна на САЩ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ