Байдън: Последните три свалени летящи обекта нямат общо с китайска шпионска програма

Байдън: Последните три свалени летящи обекта нямат общо с китайска шпионска програма

Трите безпилотни летящи обекта, свалени през уикенда от американските военни сили, „най-вероятно са били свързани с частни компании или изследователски институции“ и нямат общо с големия китайски балон за наблюдение, който беше свален на 4 февруари. Това заяви американският президент Джо Байдън, цитиран от Си Ен Би Си.

„Все още не знаем какви са били тези три обекта, но в момента нищо не предполага, че са били свързани с китайската програма за шпионски балони или че са били средства за наблюдение, използвани от друга страна“, каза Байдън в Белия дом.

Коментарите дойдоха след дни на нарастващ натиск както от демократите, така и от републиканците в Конгреса, които казаха, че американският народ заслужава да чуе от президента какво знае неговата администрация за тези обекти.

Президентът обясни, че след китайския балон американските военни отбранителни радари са повишили нивата си на чувствителност, „за да улавят повече бавно движещи се обекти над нашата страна и по света“.

„По този начин те проследиха три неидентифицирани обекта в Аляска, Канада и над езерото Хюрън в Средния Запад“, каза той.

„Дадох заповед тези три обекта да бъдат свалени поради опасности за цивилния търговски въздушен трафик и защото не можехме да изключим риска от наблюдение над чувствителни съоръжения“, добави Байдън.

В четвъртък Белият дом заяви, че е възстановил ключова технология за наблюдение от китайския балон. Не беше ясно дали някакви отломки от трите по-малки обекта са били извадени или колко дълго ще продължат усилия по тяхното откриване.

След свалянето на китайския балон, който Вашингтон твърди, че е използван  за шпионаж, Съединените щати обявиха нови санкции миналата седмица срещу шест китайски военни компании и фирми за въздушни технологии за предполагаемото им участие в глобалната програма за въздушно наблюдение на Китай.

Междувременно Пекин пък санкционира две от най-големи американски компании в сферата на отбраната - Lockheed Martin и Raytheon, заради продажби на оръжие на Тайван.

Байдън се опита да намали напрежението между двете най-големи икономики в света, което според някои експерти е близо до исторически връх.

„Търсим конкуренция, а не конфликт с Китай“, каза президентът. „Ние не търсим нова Студена война... ще се състезаваме и ще управляваме отговорно тази конкуренция, така че да не премине в конфликт”, добави той.

Епизодът с балона, каза той, „подчертава важността на поддържането на отворени линии за комуникация между нашите дипломати и военни професионалисти“ в Пекин и Вашингтон.

Байдън също заяви, че очаква да говори с китайския президент Си Дзинпин и да „стигне до дъното“ на случилото се.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ