Блинкън е на визита в Китай, настоява за справедливо отношение към американските компании
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън настоя Китай да осигури равнопоставени условия за американския бизнес по време на посещение в сраната, насочено към разрешаване на редица спорни въпроси, пише Ройтерс.
Пътуването на Блинкън е поредният контакт на високо ниво между двете нации, които установиха работни групи за дискусии на редица въпрос – от глобална търговия до военна комуникация, с цел подобряване на отношенията, които достигнаха исторически дъна в началото на миналата година.
Но Вашингтон и Пекин са все по-разногласни относно начина, по който американските компании работят в Китай, както и по темата за китайския износ и производствен капацитет. Напрежението нараства и заради подкрепата на Пекин за Русия във войната ѝ в Украйна.
Говорителят на Държавния департамент Матю Милър каза, че на среща с високопоставения представител на Китай в Шанхай, Чен Джинин, Блинкън е изразил загриженост относно „търговските политики и непазарните икономически практики“ на Китай.
Блинкън също подчерта, че „Съединените щати се стремят към здравословна икономическа конкуренция с Китайската народна република и равни условия за американските работници и фирми, работещи в Китай“.
Китай отхвърли като неоснователни критиките, че производственият капацитет на страната е прекомерен, като добави, че неговите индустрии, вариращи от електрически превозни средства до слънчеви панели, са конкурентни и иновативни.
Чен каза , че неотдавнашният разговор между лидерите на двете страни е помогнал за „стабилното и здравословно развитие на отношенията между тях“, като добави: „Дали ще изберем сътрудничество или конфронтация, това засяга благосъстоянието и на двата народа, и на двете страни и бъдещето на човечеството."
Подкрепата за Русия
Блинкън ще се отправи към Пекин в петък за разговори със своя колега, външния министър Уан И и вероятно с президента Си Дзинпин.
Точно когато Блинкън кацна в Шанхай, президентът Джо Байдън подписа двупартиен законопроект, който включва 8 млрд. долара за противодействие на военната мощ на Китай, както и милиарди помощ за отбраната на Тайван и 61 млрд. долара помощ за Украйна.
Байдън също подписа отделен законопроект, свързан със законодателството, което ще забрани приложението TikTok в САЩ, ако неговият собственик - китайската технологична фирма ByteDance, не продаде дела си в американския бизнес на платформата през следващите девет месеца до една година.
Блинкън ще опита да убеди Пекин да спре китайските фирми от преоборудване и снабдяване на промишлената отбранителна база на Русия.
Без да предоставя подробности, високопоставен служител на Държавния департамент каза пред репортери, че Вашингтон е готов да „предприеме стъпки“ срещу китайски фирми, които смята, че вредят на сигурността на САЩ и Европа.
China Daily написа в свой редакционен материал, че има „огромна въпросителна относно това какво могат да доведат дискусиите между Блинкън и неговите домакини“ и че и двете страни „до голяма степен са си говорили зад гърба си“.
„Относно конфликта в Украйна светът може ясно да види, че проблемът с Украйна не е проблем между Китай и САЩ и американската страна не трябва да го превръща в такъв“, се казва материала.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.