Британското правителство: Статуите на спорни исторически фигури трябва да останат, но и да имат обяснения

Британското правителство: Статуите на спорни исторически фигури трябва да останат, но и да имат обяснения

Британското правителство: Статуите на спорни исторически фигури трябва да останат, но и да имат обяснения

Британското правителство изрази позиция, че спорните статуи в страната трябва да останат на местата си, но и да включват изчерпателни обяснение, като насоки в отговор на поредица от премахвания на статуи по време на протести срещу расизма, които заляха света през 2020 г., пише Си Ен Би Си.

Какво да се направи със статуите на исторически личности като колонизатори или търговци на роби се превърна в спорен въпрос във Великобритания, след като една статуя беше съборена от протестиращите от движението Black Lives Matter в град Бристол, а други бяха премахнати от властите.

Тогава премиерът Борис Джонсън и други министри заклеймиха това като цензура на историята, докато активисти и някои обществени фигури казаха, че прославянето на такива фигури в публичните пространства трябва да приключи.

В новите насоки на министерството на културата се казва, че пазителите на оспорвани статуи и паметници трябва да се съобразяват с политиката на правителството за „запазване и обяснение“.

Те трябва да въведат „изчерпателно обяснение, което предоставя цялата история на изобразеното лице или събитие, така че да може да се знае, разбере и обсъди по-пълно разбиране на историческия контекст”, коментираха от министерството.

Насоките, които се прилагат за структури в обществени пространства, но не и вътре в музеите, казват, че обясненията могат да включват алтернативни медии и творчески подходи, а не само текстове под статуите.

Освен това се казва, че ако след внимателно обсъждане, попечителите искат да преместят статуя, те трябва да подадат заявление за планиране, което означава, че местните власти ще решат.

„Искам всички наши културни институции да се съпротивляват на това да бъдат водени от каквато и да е политика или дневен ред и да използват активите си, за да образоват и информират, вместо да се стремят да изтрият частите от нашата история, които не ни харесват“, каза министърът на културата Луси Фрейзър в изявление.

Критици на консервативното правителство казват, че то се е захванало с въпроси, предизвикващи разногласия, за да разпали културни войни с надеждата да засили подкрепата на своята електорална база във време на икономически затруднения, когато изостава от опозиционната Лейбъристка партия в проучванията на общественото мнение.

Консерваторите казват, че се борят срещу крайноляв дневен ред, който се стреми да опорочи Великобритания и нейната история.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ