Бурите и земетресенията през 2023 г. са причинили щети за 250 млрд. долара

Бурите и земетресенията през 2023 г. са причинили щети за 250 млрд. долара

Разрушителните гръмотевични бури в Северна Америка и Европа и поредица от опустошителни земетресения миналата година са нанесли щети за около 250 млрд. долара в световен мащаб, сочи доклад на германския презастрахователен гигант Munich Re, цитиран от Си Ен Би Си.

Според доклада природните бедствия през 2023 г. са довели до глобални икономически загуби, приблизително в съответствие с тези от предходната година, докато застрахованите загуби за годината възлизат на 95 милиарда долара (спад в сравнение с регистрираните през 2022 г. загуби  от 125 млрд. долара).

От Munich Re отбелязват, че характерен за 2023 г. е бил големият брой тежки регионални бури, отбелязвайки, че активи на стойност около 66 млрд. долара са били унищожени от гръмотевични бури в Северна Америка миналата година, от които 50 милиарда долара са застраховани. В Европа загубите от гръмотевични бури възлизат на 10 млрд. долара, от които 8 милиарда долара са застраховани.

Според компанията такива големи загуби от гръмотевични бури са безпрецедентни за САЩ и Европа. Тя предупреди, че статистическите данни за загубите от гръмотевични бури, които понякога се наричат „вторични опасности“ или по-малки до средни събития, вероятно ще се повишат през следващите години.

Климатичната криза прави екстремните метеорологични условия по-чести и по-интензивни.

Munich Re подчерта, че докато икономическите и застрахователните загуби от 2023 г. може да не изглеждат извънредни, това бележи още една година на „изключително високи“ щети дори без примери за т.нар. мега-катастрофи в индустриализираните страни.

През 2022 г. например беше установено, че ураганът Иън е довел до общи икономически загуби от колосалните 100 млрд. долара и застрахователни загуби от 60 млрд. долара.

Ернст Раух, главен климатолог и геоучен в Munich Re, каза, че годишните икономически загуби преди това са били „значително повлияни“ от мега-катастрофи и просто случайно такава не се е случила миналата година.

„Ако ние като общество не придадем повече тежест на тази тема за устойчивост, тогава загубите, особено от свързани с времето събития, най-вероятно ще се увеличат в бъдеще. Това ще става все повече и повече не само икономическо, но и социално предизвикателство“, каза Раух.

Земетресенията в Турция и Сирия

Според доклада броят на смъртните случаи, причинени от природни бедствия, се е увеличил до 74 хил. миналата година - много над средната годишна стойност от 10 хил. за последните пет години.

В него се казва, че приблизително 63 000 души са загинали (85% от общия брой смъртни случаи през годината) в резултат на земетресения през 2023 г., като това е най-големият брой т 2010 г. насам.

Серия от земетресения в Турция и Сирия в началото на февруари беше най-разрушителното природно бедствие за годината, отбеляза Munich Re, с общи икономически загуби от около 50 милиарда долара.

Тези мощни земетресения доведоха до смъртта над 55 хил. души в Турция и Сирия, а още 100 хил. бяха ранени, според британския Червен кръст.

Раух от Munich Re подчерта голяма разлика между земетресенията в Турция и Сирия и земетресението в Япония в началото на 2024 г., като каза, че макар и двете да са били с подобен магнитуд и да са се случили в гъсто населен регион, според последни данни броят на жертвите в Япония е около 160.

„Много различно число. Инашата оценка, базирана на наличната днес информация, е, че очевидно строителните норми и начинът, по който сградите са се представили при тези натоварвания от земетресения, просто са били по-добре подготвени за тези опасности“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ