Чарлз III няма да плаща данъци за наследството на майка си
Преди да бъде провъзгласен за крал, Чарлз III не само беше наследник на трона, но и наследник на значително състояние, за което не трябва да плаща данъци. Това беше решено през 1993 г. от тогавашния министър-председател консерватора Джон Мейджър в клауза, която постановява, че "всяко наследство, което се предава от суверен на суверен", ще бъде освободено от 40% данък, който се прилага в Обединеното кралство за активи, оценени на повече от 325 000 лири стерлинги, предава abc.es.
Според вестник Guardian наслеството на короната струва около 15,2 милиарда лири стерлинги в активи, от които 25% от приходите се дават на кралското семейство като суверенна субсидия, предназначени за покриване на официални разходи, поддръжката на кралските резиденции, заплатите на персонала и други разходи.
Наследството включва кралските архиви и кралската колекция от картини, които са в ръцете на монарха "по право на короната", въпреки че са активи, които не могат да бъдат продадени.
Най-големият син на Елизабет II и Филип от Единбург също наследява херцогството Ланкастър, което включва земи, имоти и тръстове и има за цел да предложи на суверена "известна степен на финансова независимост от управляващото правителство".
Законът също така освобождава монарсите от данък общ доход. Съгласно Закона за суверенните безвъзмездни средства от 2011 г., "монархът не е задължен по закон да плаща данък върху доходите, данък върху капиталовите печалби или данък върху наследството, тъй като съответните закони не се прилагат за короната". По собствена воля Елизабет II започва да плаща този данък през 1993 г. По това време Чарлз обяви, че ще следва това решение, не само за да продължи това, което майка му е направила, но защото на няколко пъти той е говорил за нуждата от не чак толкова скъпо струваща на данъкоплатците монархия.
"Ню Йорк Таймс" публикува вчера силно критична статия, в която обвинява новия крал на Великобритания, че е "откъснат" от хората, защото се радва на данъчни привилегии. Американският вестник пише, че като принц на Уелс, най-големият син на кралица Елизабет II е прекарал "половин век, превръщайки своето кралско имение в портфейл за милиарди долари" и е "един от най-доходоносните генератори на пари в бизнеса на кралското семейство". Сега, допълва изданието, той ще наследи неизмеримо лично богатство, необлагаемо с данъци, "докато британските граждани обикновено плащат около 40% от данъка върху наследството".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.