Лидерите на три държави не са поканени на погребението на Елизабет II

Лидерите на три държави не са поканени на погребението на Елизабет II

Лидерите на три държави не са поканени на погребението на Елизабет II

Монарси и световни лидери ще долетят в Лондон, за да се простят с кралица Елизабет II заедно с членовете на кралското семейство и висши британски политици и бивши премиери.

Погребението на кралицата в понеделник, 19 септември, се очаква да бъде едно от най-големите събития, в което ще участват кралски особи и политици, организирани в Обединеното кралство от десетилетия, пише ВВС. Поклонението пред тленните ѝ останки в Лондон започва днес следобед в зала Уестминстър на британския парламент. Траурна процесия ще премине с ковчега по улиците на британската столица от Бъкингамския дворец до парламента. Ковчегът беше транспортиран тази нощ от Шотландия до Бъкингамския дворец, първо с полет на кралските военно-въздушни сили до база "Нортхолт", а след това и със специален автомобил, придружен през цялото време от дъщерята на Елизабет II, принцеса Ан.

Снимка: Getty Images

Там бе посрещнат от крал Чарлз Трети, кралицата консорт Камила, и внуците на Елизабет Втора принцовете Уилям и Хари с техните съпруги Кейт и Меган. 

В Лондон се стича огромно множество от хора за поклонението, което ще продължи четири дни, до вечерта на погребението, което ще се състои в Уестминстърското абатство. Огромни опашки започнаха да се вият пред сградата на парламента още от сутринта днес, а властите предупредиха, че чакането да застанеш пред ковчега на кралицата може да продължи около 30 часа.

Снимка: Getty Images

Без VIP автомобили и частни самолети

Траурното шествие ще започне, когато ковчегът на кралицата бъде пренесен на държавния лафет на Кралския флот от Уестминстър Хол до Уестминстърското абатство. На самата церемония се очаква да присъстват около 500 държавни глави и чуждестранни високопоставени лица – толкова бяха изпратените покани. Повечето от тях бяха помолени да пристигнат с редовни полети, да оставят превозните си средства на конкретно място в западен Лондон с обещанието, че ще им бъде осигурен трансфер мястото на събитието. Министерството на външните работи и въпросите на Британската общност и развитието (FCDO) изрази несъгласие със „строгите ограничения за сигурност и пътни ограничения“ , предаде POLITICO.

Официалният говорител на премиера Лиз Тръс потвърди, че правителството на Обединеното кралство, а не Бъкингамският дворец, поема водещата роля в логистичните мерки, но отказа да коментира конкретни подробности „за оперативните мерки за сигурност“.

Церемонията ще се проведе в Уестминстърското абатство, което е с капацитет за около 2200 души.

Европейски кралски семейства

В катедралата „Свети Петър“ ще си дадат среща членовете на европейските кралски семейства, много от които са кръвни роднини на кралицата Елизабет II.

Досега поканата са приели белгийският крал Филип и кралица Матилд, кралската двойка от Нидерландия – крал Вилем-Александър и съпругата му кралица Максима, заедно с бившата кралица принцеса Беатрикс.

Крал Фелипе и кралица Летисия от Испания също са потвърдили, че ще присъстват на церемонията. Кралският дом потвърди присъствието на дон Хуан Карлос и доня София, които живеят в Абу Даби, пише испанският ABC.

Крал Харалд V и кралица Соня Харалдсен от Норвегия, Карл XVI Густаф и съпругата му Силвия Зомерлат от Швеция, както и датската кралица Маргарете са също в списъка на присъстващите.

Българският цар Симеон Сакскобургготски също ще присъства на траурната церемония. Той е чичо на покойната британска кралица, която от своя страна е пета братовчедка на неговите деца.

Лидерите на Британската общност

Очаква се да присъстват лидери от цялата Британска общност, на която кралицата беше глава по време на цялото си управление. Премиерът на Австралия Антъни Албанезе прие покана, както и премиерът на Нова Зеландия Джасинда Ардърн и министър-председателят на Канада Джъстин Трюдо.

Очаква се редица генерал-губернатори, които служат като представители на монарха в кралството на Британската общност, да присъстват с лидерите на своите страни.

Дългогодишният министър-председател на Бангладеш Шейх Хасина и президентът на Шри Ланка Ранил Викремесингхе също са приели поканата. Индийският премиер Нарендра Моди все още не е потвърдил дали ще присъства.

Световни политици и държавни глави

Белият дом потвърди, че президентът Джо Байдън ще присъства заедно с първата дама Джил Байдън. Вероятно неговият предшественик Доналд Тръмп няма да е част от делегацията на САЩ. Все още не е известно дали Барак Обама не е получил частна покана да присъства на погребението на кралицата.

Джими Картър, който беше президент от 1977 г. до 1981 г., не е получил покана, съобщиха от неговия офис пред PОLITICO.

Известно е също, че украинският президент Володимир Зеленски е бил поканен, но поради деликатното положение на нацията си той е отказал участие.

Други световни лидери, които са приели покани, са ирландският премиер Майкъл Мартин, германският президент Франк-Валтер Щайнмайер и италианският президент Серджо Матарела. В Уестминстърското абатство ще бъде и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.

Президентът на Южна Корея Юн Сук-Йол и президентът на Бразилия Жаир Болсонаро също потвърдиха присъствието си.

Към Лондон ще се отправят и японският император Нарухито, турският президент Реджеп Тайип Ердоган и френският президент Еманюел Макрон.

Не е известно дали китайският президент Си Дзинпин, чиито посещения в Казахстан и Узбекистан тази седмица ще отбележат първото му напускане на Китай от началото на пандемията Covid-19, ще получи покана и дали ще я приеме.

Ислямска република Иран, отдавна обект на международни санкции заради ядрената си програма, ще бъде представена само на ниво посланици, казаха източници от Уайтхол.

Все още не е ясно дали българският президент Румен Радев ще се присъедини към траурната церемония и кой ще води българската делегацията, стана ясно от брифинг на Външно министерство днес.

Три държави не са поканени

Едно е сигурно – че няма да има нито един представител от Русия, Беларус и Мианмар. Дипломатическите отношения между Обединеното кралство и Русия почти се сринаха след нахлуването на Русия в Украйна, а говорител на руския президент Владимир Путин каза миналата седмица, че той „не обмисля“ да присъства на погребението. В същото време, неговият говорител Дмитрий Песков коментира в отговор на журналистически въпрос, че Путин "не страда, че не е поканен" на траурната церемония.

Инвазията в Украйна започна частично от територията на Беларус, чийто президент Александър Лукашенко е близък съюзник на президента Путин, припомня ВВС.

Обединеното кралство също така значително намали дипломатическото си присъствие в Мианмар след военен преврат в страната през февруари 2021 г. и заради репресиите върху общността на рохингите.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ