Чешкият държавен глава атакува решението на премиера за срещата на НАТО
Чешкият президент Петр Павел заяви във вторник, че е завел дело срещу правителството, оспорвайки решението на министър-председателя Андрей Бабиш да не го включи в правителствената делегация за срещата на върха на НАТО в Анкара през юли.
Искът за компетентност, подаден до Конституционен съд на Чехия, има за цел да изясни кой има правомощията да решава дали държавният глава може да присъства на срещата на върха на НАТО. Очаква се съдът да разгледа въпроса на пленарното си заседание в сряда, предава POLITICO.
В изявление Павел заяви, че Бабиш се опитва да го „изключи“ от форума и по този начин „ограничава ролята, която Конституцията му предоставя“.
Президентът отбеляза, че неговите предшественици са присъствали на всички предишни срещи на върха на НАТО и че самият той е участвал във всяка среща на алианса, откакто встъпи в длъжност през 2023 г.
След месеци на спорове кой ще представлява Прага в Анкара, в понеделник Бабиш обяви, че държавният глава няма да бъде част от официалната делегация, тъй като „тази среща ще бъде различна от предишните“.
По време на предстоящия форум премиерът ще трябва да обясни решението си да намали основните военни разходи до около 1,8% от БВП — под целта на НАТО от 2%. Решението на Бабиш да не допусне Павел до срещата може да е свързано с противопоставянето на бившия генерал на тези съкращения, които той определи като „безотговорни“.
Във вторник Бабиш заяви, че макар да „уважава“ решението на президента да заведе дело, не смята, че „това е добра идея“.
„Не е подходящо конституционни длъжностни лица да се съдят едни други“, написа той в X.
Спорът е поредната ескалация в напрегнатите отношения между двамата чешки политици, които се изправиха един срещу друг на президентските избори през 2023 г.
В изявлението си Павел подчерта, че последният сблъсък „всъщност не е за едно място на една международна среща“, а за разделението на властите.
„Ако не защитя тези правомощия, ще нося част от отговорността за широко отваряне на вратата към по-нататъшно произволно ограничаване на правомощията на конституционните институции“, написа той.
Ключови думи
НОВ КОМЕНТАР
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.