Чили планира да национализира литиевата индустрия

Чили планира да национализира литиевата индустрия

Чили планира да национализира литиевата индустрия

Президентът на Чили Габриел Борич заяви, че ще национализира литиевата индустрия в страната, която е вторият по големина производител в света, за да стимулира икономиката и да защити околната среда, предаде Ройтерс.

Изненадващият ход в страната с най-големите резерви на литий в света ще доведе до прехвърляне на огромните литиеви операции в Чили от индустриалните гиганти SQM и Albemarle на отделна държавна компания.

Това представлява ново предизвикателство за производителите на електрически превозни средства (EV), които се борят да осигурят материали за батерии, тъй като все повече държави се стремят да защитят своите природни ресурси. Мексико национализира находищата си на литий миналата година, а Индонезия забрани износа на друг ключов материал за батерии - никелова руда, през 2020 г.

„Това е най-добрият шанс, който имаме за преход към устойчива и развита икономика. Не можем да си позволим да го пропилеем“, каза Борич в обръщение, излъчено по националната телевизия.

Бъдещите договори за литий ще се издават само като публично-частни партньорства с държавен контрол, каза той.

Правителството няма да прекрати настоящите договори, но се надява компаниите да бъдат отворени за държавно участие, преди те да изтекат, каза президентът, без да назовава Albemarle и SQM – двата най-големи производители на литий в света.

Договорът на SQM трябва да изтече през 2030 г., а този на Albemarle през 2043 г.

SQM, официално наречен Sociedad Quimica Y Minera de Chile, и Albemarle доставят литий на Tesla Inc, LG Energy Solution Ltd и други производители на електромобили и батерии.

Albemarle каза, че съобщението няма да има „никакво съществено въздействие върху нашия бизнес“ и че компанията ще продължи разговорите за инвестиране в по-нататъшен растеж и използване на нови технологии в Чили.

Ройтерс не е успяла да открие SQM за коментар.

Южнокорейският производител на батерии SK On, който има дългосрочен договор за доставка със SQM, заяви, че ще наблюдава развитието в страната.

Съобщението от Чили не предизвика обрат в цените на лития, които се сринаха с повече от 70% от пика си през ноември поради отслабването на търсенето на електромобили в Китай - най-големият автомобилен пазар в света.

„Когато или ако производителите на батерии подновят своите договори с литиеви фирми в Чили, договорните условия вероятно ще станат по-сложни от това, което са виждали в миналото, когато не е имало участие на държавата“, каза Чо Хюнрюл, анализатор в Samsung Securities.

Този ход вероятно ще стимулира пренасочване на бъдещи инвестиции в литий към други страни, включително Австралия.

„Стабилността на политиката е много важна за всеки минен проект... Благоприятни за минното дело юрисдикции като Австралия биха били места, където се инвестират допълнителни средства“, каза Харш Бардия, анализатор в отдела за частно богатство JBWere на National Australia Bank.

Борич каза, че държавната Codelco, най-големият производител на мед в света, ще бъде натоварена със задачата да намери най-добрия път напред за държавна литиева компания и той ще поиска одобрение от Конгреса за плана през втората половина на годината.

Codelco и държавният миньор Enami ще получат договори за проучване и добив в райони, където сега има частни проекти, преди да бъде сформирана националната компания за литий.

Частната компания Summit Nanotech Corp, която разработва технология за директно извличане на литий, приветства съобщението.

Борич каза, че страната ще се стреми да защити биоразнообразието и да сподели ползите от добива с местните и околните общности.

„Днес представяме национална литиева стратегия, която е технически солидна и амбициозна“, каза президентът, добавяйки, че ще изгради „Чили, което разпределя богатството, което всички ние генерираме, по по-справедлив начин“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ