Колапсът в цената на лития парализира минната дейност в Китай

Колапсът в цената на лития парализира минната дейност в Китай

Няколко минни компании в източнокитайския град Ичун, смятан за "литиевата столица" на страната, спряха производството си поради резкия спад в цената на този материал, ключов за батериите за електрически превозни средства, съобщава икономическият портал Yicai, цитиран от cincodias.elpais.com

Поне два от четирите основни производители в района, от който идва около 40% от литиевия карбонат в Китай, са спрели извличането на материала, след като цената му падна под еквивалента от 36 350 долара за тон, докато през ноември миналата година беше близо 86 000.

Според източници от сектора, цитирани от местните медии, това означава, че някои компании не могат да покрият разходите и са изправени пред ситуация на свръхпредлагане, след като продажбите на електрически превозни средства се забавиха значително поради края на субсидиите, предлагани от китайските власти за този тип МПС за 13 години.

По-конкретно, годишното увеличение на продажбите на електрически автомобили възлиза на 25% през първото тримесечие, достигайки 1,4 милиона единици, доста под нивото, регистрирано през 2022 г., от над 90%, според данни на Китайската асоциация за леки автомобили (CPCA).

Производството в Ичун напоследък се умножи от един вид съвременна "златна треска", която накара много селски жители да се опитат да добиват незаконно лепидолит, минерал, използван като вторичен източник на литий, причинявайки "минен хаос", който доведе до екологични щети и дори няколко пътнотранспортни произшествия заради наплива на камиони.

Това накара китайското правителство да изпрати екип от служители в града, за да извърши екологично разследване. Преди повече от месец те дадоха зелена светлина за възобновяване на производството, което обаче отново беше спряно поради спада в цените на лития.

Коментари
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ