Докато светът е втречен в Газа и Украйна, през следващата година може да избухнат редица нови конфликти

Докато светът е втречен в Газа и Украйна, през следващата година може да избухнат редица нови конфликти

Докато очите на света са насочени към продължаващите войни в Украйна и Газа, безпрецедентен брой потенциално „катастрофални“ конфликти остават под радара, предупреждават анализатори, цитирани от Си Ен Би Си.

Международният спасителен комитет (International Rescue Committee - IRC) по-рано този месец публикува списъка си за спешно наблюдение за 2024 г., документирайки 20-те държави, изложени на най-голям риск от влошаване на сигурността. Тези страни представляват около 10% от населението на света, но и около 70% от разселените лица, заедно с приблизително 86% от глобалните хуманитарни нужди.

ООН изчисли през октомври, че над 114 милиона души са били разселени поради войни и конфликти по света. Сега броят им вероятно е по-висок.

Президентът и главен изпълнителен директор на IRC Дейвид Милибанд каза, че за много от хората, на които неговата организация служи, това са „най-лошите времена“, тъй като излагането на климатичен риск, безнаказаността във все по-голям брой конфликтни зони и спираловидният държавен дълг се сблъскват с „намаляващия международна подкрепа."

„Заглавията днес с основание са доминирани от кризата в Газа. Има основателна причина за това - в момента е най-опасното място в света да бъдеш цивилен." каза Милибанд.

„Но списъкът за наблюдение е жизненоважно напомняне, че в други части на света също бушуват пожари поради структурни причини, свързани с конфликти, климат и икономика. Трябва да можем да се справим с повече от една криза наведнъж“, добави той.

Изабел Арадон, изследователски директор в Международната кризисна група (ICG), каза пред Си Ен Би Си по-рано този месец, че смъртните случаи в конфликти в световен мащаб са най-високи от 2000-та година насам.

„Всички червени знамена са налице и на всичкото отгоре има недостиг на средства за разрешаване на конфликти. Има много геополитическа конкуренция и по-малко апетит за разрешаване на тези смъртоносни конфликти“, добави тя.

Судан

Номер едно в списъка за наблюдение на IRC е Судан, където избухнаха битки през април 2023 г. между двете военни фракции в страната, а мирните преговори с международно посредничество в Саудитска Арабия не доведоха до намиране на решение.

Конфликтът сега се разрасна в „широкомащабна гражданска война“, която привлича „минимално“ международно внимание и представлява сериозен риск от регионално разпространение, посочва IRC, като отчита 25 милиона души в спешна хуманитарна нужда и 6 милиона разселени.

Ръководителят на суданските паравоенни Сили за бърза подкрепа, генерал Мохамед Хамдан Дагало разшириха многостранна офанзива от епицентъра на конфликта в столицата Хартум, оставяйки следа от предполагаеми зверства в западния регион на Дарфур.

Съобщава се, че Силите за бърза подкрепа са нахлули в централен Судан за първи път през последните дни, което е предизвикало по-нататъшно масово изселване на хора от райони, държани преди това от суданските въоръжени сили.

Арадон от ICG каза пред Си Ен Би Си, че наред с продължаващия риск от по-нататъшни масови зверства в Дарфур е и възможността за „всеобхватен етнически конфликт“, който привлича повече въоръжени групи от региона.

„В момента мирните инициативи са много ограничени. Ясно е, че на глобално ниво има много разсейване, така че ситуацията в Судан е такава, при която не мисля, че има достатъчно сериозен ангажимент на високо ниво в момента за преговори за прекратяване на огъня и затова трябва да има по-голям тласък“, каза тя.

Потокът от бежанци в съседните Южен Судан и Етиопия, самите те засегнати от вътрешени конфликти, последиците от изменението на климата и изключителните икономически затруднения, увеличава рисковете от разпространение на конфликта в по-широк мащаб, смятат анализатори.

Демократична република Конго, Руанда

Хаотичните избори от миналата седмица в Демократична република Конго отбелязаха само началото на нов изборен цикъл, който ще продължи до 2024 година на фона на продължаваща нестабилност.

Гласуването беше помрачено от дълги закъснения в избирателните секции, като някои не отвориха врати цял ден и гласуването продължи до четвъртък в някои райони на богатата на минерали страна с 44 милиона регистрирани избиратели.

Няколко опозиционни кандидати призоваха изборните резултати да бъдат отменени - най-новата полемика след кампания, помрачена от насилие, тъй като 18 кандидати се противопоставиха на действащия президент Феликс Чизекеди.

Политическата турбуленция идва на фона на продължаващия въоръжен конфликт в източната част на ДРК, широко разпространената бедност и нови регионални избори в началото на следващата година.

Вероятното продължително оспорване на резултатите, породено от дългогодишни подозрения сред фрагментираната опозиция на Чизекеди относно независимостта на избирателната комисия, може да предизвика допълнителен конфликт с последици за по-широкия регион, смятат кризисни анализатори.

„Много сме загрижени за риска от сериозна криза. Вече видяхме през 2018 г. как оспорването на вота беше голям проблем, но сега имаме допълнително и проблема с бунтовници от движението М23, подкрепени от Руанда, които увеличават интензивността на боевете и се приближават много близо до до Гома, “, обясни Арадон.

Бунтовниците от M23 се появиха отново в провинция Северно Киву в източната част на ДРК през ноември 2021 г. и бяха обвинени от правозащитни групи в множество очевидни военни престъпления от края на 2022 г., докато разширяват офанзивата си

Твърди се, че съседна Руанда е разположила войски в източно Конго, за да предостави пряка военна подкрепа на M23, подклаждайки напрежението между Кигали и Киншаса и карайки генералния секретар на ООН Антониу Гутериш многократно да изразява загриженост относно риска от „пряка конфронтация“.

Комбинацията от разпокъсана политическа обстановка, продължаващ въоръжен бунт и екстремен социално-икономически натиск превръщат региона в плодородна почва за конфликт през следващата година.

Арадон описа ситуацията в ДРК и други активни и потенциални конфликтни зони по света като „катастрофална“.

„ДРК, говорим за 6 милиона разселени. Ако погледнете Мианма, разбира се, имате това огромно население в Бангладеш от разселени рохинги, а също и разселени в самия Мианма“, каза тя.

„Никога не сме виждали толкова много хора в движение в световен мащаб, до голяма степен поради конфликти. Не става въпрос само за хората в движение, фактът е, че често цивилното население живее рамо до рамо с въоръжени групировки, като такъв е случаят в Мианма, такъв е случаят в източната част на ДРК, също в Судан, на запад и в Дарфур“, добави Арадон.

Мианма

Гражданската война в Мианма е в ход след военния преврат през февруари 2021 г. и последвалото брутално потушаване на протестите срещу преврата предизвика ескалация на дългогодишни бунтове от етнически въоръжени групи в цялата страна.

Правителствените сили бяха обвинени в безразборни бомбардировки и както IRC, така и IGC се опасяват, че тактиката може да бъде засилена през 2024 г., тъй като етническите въоръжени групи и съпротивителните сили са постигнали значителни успехи в северната част на страната.

Понастоящем армията е изправена пред предизвикателства от съюз от три етнически въоръжени групи в северния щат Шан, заедно с една от най-големите въоръжени групи в страната в северозападния регион Сагаинг и по-малки съпротивителни сили в щата Каях, щата Ракхайн и по индийската граница на запад.

Сахел

Страните в Сахел претърпяха поредица от военни преврати през последните няколко години, отчасти в отговор на повишената нестабилност, докато правителствата се борят да се справят с ислямистки бунтове, разпространяващи се в региона.

Сахел обхваща полусухия пояс на северна и централна Африка между пустинята Сахара и саваните и включва Буркина Фасо, Камерун, Чад, Гамбия, Гвинея, Мавритания, Мали, Нигер, Нигерия и Сенегал.

Мали, Нигер, Буркина Фасо, Гвинея и Чад претърпяха преврати и тежка нестабилност през последните три години. Арадон от IGC каза, че проблемите със сигурността са се задълбочили от последиците от гражданската война в Либия на север, при която поток от оръжия се придвижва на юг, за да снабдява въоръжени групировки в страни с големи дялове от населението им в „периферии, които са се чувствали пренебрегнати“.

„Така че този цялостен контекст на сигурността на населението, което се чувства пренебрегнато, плюс лесен достъп до оръжия, наистина създаде нарастващ риск за сигурността в региона на Сахел и недоволството от страна на това население нарасна“, добави тя.

...и много други

Наред с това, IGC също има сериозни опасения относно потенциалните избухвания на въоръжени конфликти в Хаити, Гватемала, Етиопия и Камерун, заедно с добре документирания риск от китайско нахлуване в Тайван и неговите глобални геополитически последици.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ