Джейми Даймън иска Вашингтон да преосмисли работата на финансовите регулатори
![Джейми Даймън иска Вашингтон да преосмисли работата на финансовите регулатори](/media/271/gettyimages-2180806110.l.webp)
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън даде да се разбере по време на посещение във Вашингтон в четвъртък, че подкрепя преструктурирането на финансовите регулаторни агенции, които надзирават неговата банка и цялата индустрия, предаде YahooFinance.
„Според мен е време да се направи крачка назад и да се разгледат всички въведени правила и разпоредби“, каза той пред репортери след среща при закрити врата с републикански законодатели и други главни изпълнителни директори на банки, посветена на въпроса дали големите кредитори „дебанкират“ определени клиенти.
Новите коментари на шефа на най-голямата американска банка съвпадат с опитите на администрацията на Тръмп да ограничи способностите на една голяма банкова регулаторна агенция – Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB), и да преосмисли преструктурирането на други големи регулатори, които наблюдават най-големите кредитори в нацията.
Миналия уикенд администрацията на Тръмп нареди ефективно спиране на цялата работа в CFPB и забрани на служителите да се появяват в централата на агенцията във Вашингтон през тази седмица.
Много републиканци критикуват CFPB от създаването на агенцията и често призовават за нейното закриване аргумента, че Вашингтон има твърде много излишни регулатори.
Междувременно в „Уолстрийт джърнъл“ се появи информация, че администрацията на Тръмп обсъжда планове за консолидиране на други банкови регулатори без участието на Конгреса.
Даймън не изрази особена загриженост за съдбата на CFPB, която наблюдава как банките и другите финансови компании се отнасят към американските потребители.
„Има защита на потребителите от SEC, OCC, Федералния резерв и въпросът е как да създадете система, която е добра за всички и има смисъл. Въпросът не е само за CFPB“, каза Даймън пред репортери.
Даймън също коментира твърденията, че банките отказват услуги на определени клиенти.
Той каза пред репортери „ние не дебанкираме хората заради тяхната религиозна или политическа принадлежност“, но добави, че „има много неща, които трябва да бъдат коригирани“ – по-специално правилата срещу прането на пари.
Такива правила „са прекомерни и наистина карат много хора да бъдат изтласкани от системата, защото банките се страхуваха да не бъдат съдени или глобени, защото ако след факта нещо се обърка, може би ще трябва да платят милиарди“.
На въпроса дали обвинява регулаторите за проблема с дебанкирането, той каза: „До голяма степен, да“.
Дебанкирането беше основната тема на срещата при закрити врата с председателя на сенатската банкова комисия Тим Скот, други републиканци в комисията и много от другите висши банкови изпълнителни директори в нацията.
Твърдението, че големите банки са дискриминирали определени клиенти, отново излезе на преден план, тъй като Републиканската партия настоява за законодателство, което да дефинира по-добре кога банките могат да отказват услуга. Крипто индустрията се присъедини към призива за промени, твърдейки, че на компаниите за цифрови активи са били несправедливо отказани банкови услуги през последните години.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.