EURACTIV: България "непряко" е изнесла оръжие за Украйна за над $1 млрд.
Българско оръжие за милиарди долари е влязло в Украйна през други държави през последните две години без директно договаряне между двете държави, съобщава EURACTIV като се позовава на разследване на EURACTIV България.
Изданието припомня, че от началото на руската инвазия в Украйна тогавашният вицепремиер и министър на икономиката на България Корнелия Нинова нееднократно се заричаше, че няма да допусне износ на български оръжия за Украйна.
Изпращането на оръжия в Украйна е основна ябълка на раздора между русофилските и прозападните партии в България, отбелязва изданието.
Според публикацията страната ни е започнала да изпраща непряко оръжие на Киев още преди началото на конфликта, въпреки официалните правителствени изявления, отричащи такъв експорт.
„За периода 24 февруари 2022 г. – 19 януари 2023 г. не са постъпвали заявления за външнотърговски сделки с украински фирми и държавни институции за разглеждане в Комисията за експортен контрол и съответно не са издавани разрешения за износ за този период“, се казва в официален отговор, предоставен на EURACTIV от Министерството на икономиката.
Само през миналата година обаче България е изнесла непряко оръжия за Украйна за поне 1 милиард долара, коментират източници на EURACTIV. По-специално, посочва изданието, покупките на български оръжия и боеприпаси идват от САЩ и Великобритания за последващо изпращане до Киев.
„Има програма с добро финансиране във Великобритания, САЩ и Полша. По тази програма се купуват необходимите за Украйна оръжия, тоест парите не са украински, а британски, американски, полски или европейски. Затова се купува през други фирми. Освен това логистиката е важна, а както всички знаем, тя се организира основно през Полша и е отговорност на тези фирми, които купуват на българския пазар“, коментира за изданието бившият служебен министър на отбраната и бивш депутат Велизар Шаламанов.
Големите държавни оръжейни заводи като тези в Сопот, Карлово и Казанлък отчитат 100% ръст на продажбите в чужбина, основно в Полша и Румъния, откъдето след това се изпраща оръжие в Украйна.
Александър Михайлов, бивш изпълнителен директор на държавната компания "Кинтекс", през която минава оръжейният износ на страната, потвърждава за рекорден български износ на оръжие през 2022 г.
„Когато има международен въоръжен конфликт, винаги има увеличение на използването на продукти, свързани с отбраната“, каза Михайлов пред EURACTIV България миналата година, добавяйки, че издадените от държавата разрешителни за износ на оръжия през това време възлизат общо на 1,1 – 1,3 милиарда евро.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.