Financial Times: Германия започва най-радикалната военна реформа от началото на Студената война

Financial Times: Германия започва най-радикалната военна реформа от началото на Студената война

Financial Times: Германия започва най-радикалната военна реформа от началото на Студената война

Шефът на германското министерство на отбраната Борис Писториус обяви мащабна реформа на военното ведомство. За модел се приема т. нар. скандинавски модел, при който военната служба е доброволна и неутрална по отношение на пола (еднакво лесно се записват и мъже, и жени). Както отбелязва Financial Times, реформата може да се окаже най-радикалната за Германия след Студената война.

Говорейки в Берлин на 4 април за отбелязване на 75-ата годишнина от военния съюз, министърът на отбраната Борис Писториус каза, че е подписал заповед за реорганизация на германската армия „отгоре надолу“. „Това е епохална реформа. Нашата цел е да преструктурираме Бундесвера по такъв начин, че да бъде в най-добра позиция в случай на отбрана, в случай на война“, каза министърът.

Борис Писториус каза, че реформите ще насочат Бундесвера „към ново решение на едно старо предизвикателство“. Мерките отразяват това, което канцлерът Олаф Шолц нарече „повратна точка в политиката за сигурност“ след избухването на руско-украинския военен конфликт преди две години. Предложението на министъра ще бъде представено на германските политици през следващите седмици.

След назначението на Борис Писториус започват промени в структурата на Бундесвера. Германия увеличи разходите за отбрана. За първи път от десетилетия Германия постигна целта на НАТО да изразходва 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана. В момента Бундесверът включва две оперативни командвания, шест военни организационни звена и 27 отделни органи за планиране и координация. Въпреки факта, че Бундесверът е една от най-големите армии на НАТО, в която служат 182 000 мъже и жени, структурата му прави невъзможно бързото реагиране на нови стратегически предизвикателства.

Съгласно новата структура едно оперативно командване ще поеме контрола над четири нови компонента на въоръжените сили. Борис Писториус каза, че реформите ще позволят на Бундесвера да взема „бързи решения“ и да свързва германските министри и съюзниците от НАТО директно с военните командири. Освен това кибервойната ще бъде поставена на същото ниво като сухопътните, въздушните и морските операции.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ