Финансиране от правителството на САЩ е донесло стотици патенти на изследователи от Китай
От 2010 г. насам Министерството на отбраната на САЩ, НАСА и други правителствени агенции са финансирали изследвания, довели до над 1000 американски патента за изобретатели от Китай, включително в чувствителни области като биотехнологиите и полупроводниците, сочат данни на американската патентна агенция, предаде Ройтерс.
Данните за американските патенти, които бяха разгледани от Ройтерс и не са били съобщавани преди, ще засилят призивите за отмяна или предоговаряне на забележителното Споразумение за наука и технологии между САЩ и Китай - сделка за сътрудничество, която според критиците облагодетелства непропорционално най-големия геополитически съперник на Вашингтон.
Службата за патенти и търговски марки на САЩ предостави данните този месец на комисията за Китай към Камарата на представителите. През юни тя попита агенцията дали финансирането от САЩ е довело до китайски пробиви, с цел да подчертае рисковете, които според нея крие подновяването на пакта.
По данни на патентното ведомство от 2010 г. до първото тримесечие на 2024 г. агенцията е издала 1020 патента, които са били финансирани поне частично от правителството на САЩ и в които е участвал поне един изобретател, живеещ в Китай. В данните не се посочва подробно дали американски юридически или физически лица споделят патентите.
Патентите включват 197 в областта на фармацевтиката и 154 в областта на биотехнологиите - стратегически отрасли за Китай и САЩ. Финансирането от различни американски правителствени агенции подкрепя изследванията, което води до 92 патента чрез финансиране от Пентагона, 175 - от Министерството на енергетиката и 4 - от финансовата подкрепа на НАСА. Космическата агенция на САЩ е изправена пред забрани по американското законодателство да си сътрудничи с Китай или китайски компании.
Финансирането от Министерството на здравеопазването е довело до 356 такива патента - най-много от всички агенции.
„Обезпокоително е, че американските данъкоплатци неволно са финансирали над 1000 патента, заявени от китайски организации, като Министерството на отбраната е отговорно за близо 100 от тези патенти“, заяви в имейл до Ройтерс председателят на комисията по избора, републиканският представител Джон Муленаар.
Патентното ведомство, НАСА и министерствата на отбраната, енергетиката и здравеопазването не са отговорили на исканията за коментар. Държавният департамент, който отговаря за предоговарянето на споразумението с Китай, заяви, че продължава да поддържа връзка с Китай относно споразумението. „Съединените щати остават ангажирани с напредъка и защитата на интересите на САЩ в областта на науката и технологиите“, заяви говорител на министерството.
Посолството на Китай във Вашингтон не отговори веднага на искането за коментар относно споразумението и патентните данни.
Данните, предоставени от патентния орган на комисията на Камарата на представителите в писмо от 14 август, не разкриват конкретни проекти или патенти. Нямаше индикации, че финансирането е пряк резултат от споразумението, което след подписването му през 1979 г. положи основите на бум в американско-китайския академичен и търговски обмен.
Патентите обхващат постижения в области като полупроводници, молекулярна химия и полимери, химическо инженерство, нанотехнологии и медицински технологии.
Такива патенти са намалели от годишния максимум през 2019 г. от 99 до 61 през 2023 г. През 2024 г. бяха регистрирани 16 през първото тримесечие въпреки засилената загриженост на американското правителство, че китайският научно-технически напредък представлява заплаха за националната сигурност.
Възможно удължаване на споразумението с Китай
Споразумението за сътрудничество, което някога беше приветствано като стабилизираща сила в американско-китайските отношения, е подложено на критики от страна на законодатели, загрижени за нарастващата военна мощ на Пекин и предполагаемата кражба на американска интелектуална собственост. Поддръжниците на подновяването на споразумението твърдят, че прекратяването му ще задуши академичното и търговското сътрудничество и ще попречи на САЩ да се запознаят с техническите постижения на Китай.
Второто шестмесечно удължаване на споразумението, което изтичаше през август 2023 г., приключи във вторник. През следващите дни може да се стигне до ново краткосрочно удължаване, тъй като и двете страни се опитват да предоговорят условията му. Патентите, идентифицирани от патентното ведомство на САЩ, представляват малка част от китайските патенти в световен мащаб. Патентите предоставят изключителни юридически права на изобретателите, но също така публично оповестяват техническа информация за тези изобретения.
В един от показателите за глобалните иновации през последните години Китай изпреварва САЩ и става водещ подател на заявки за патенти в света.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.