Френските фермери започнаха протеста си „Обсада на Париж“

Френските фермери започнаха протеста си „Обсада на Париж“

Представители на селскостопансия отрасъл във Франция започнаха масовия си протест, който беше организиран от синдикатите „Обсада на Париж“. Стотици трактори са от сутринта на път към подстъпите на Париж, Фермерите се готвят за продължителни протестни действия. Те предвиждат от ранния следобед обсада на ключовите магистрали към столицата. Планирани са блокади на Лион и на други по-големи градове. Профсъюзът „Младите фермери“ обяви, че очаква между 1500 и 2500 трактористи по пътищата на района на Париж. Блокирането на пътища от протестиращи продължава и в други региони на Франция, по-специално в региона Прованс-Алпи-Лазурен бряг. На извънредно заседание в неделя френският вътрешен министър Жералд Дарманан нареди разполагането на 15000 полицаи и жандармеристи, за да предотвратят безпорядък и нахлуване на протестиращите в Париж и да освободят пътищата към аерогарите и големия парижки пазар Ранжис.

Френските фермери се противопоставят на по-високите данъци и по-високите цени, по-специално на горивото за селскостопанска техника, а също така настояват за премахване на ограниченията, свързани с екологичните стандарти, въведени във Франция и ЕС. Миналата седмица френският премиер Габриел Атал обяви въвеждането на десет мерки, насочени към улесняване на условията на труд на селскостопанските работници. Фермерите обаче бяха недоволни от тези стъпки и казаха, че ще продължат протестите си.

Белгийски земеделци последваха примера на своите колеги във Франция и тази сутрин блокираха пътища, като някои от тракторите достигнаха Брюксел, съобщават местни медии, цитирани от БТА . В белгийската столица от ранните сутрешни часове основни булеварди и част от околовръстния път са задръстени. Земеделците са недоволни от ниските изкупни цени на своята стока и тежката бюрокрация, с която се налага да се справят всеки месец, за да се отчетат пред властите и да получат помощи. Те възразяват също срещу някои европейски ограничения в земеделието, свързани с опазването на околната среда, както и срещу подготвяното търговско споразумение между ЕС и страните от Латинска Америка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ