Харвардският университет съди администрацията на Тръмп, за да спре замразяването на финансирането

Харвардският университет съди администрацията на Тръмп, за да спре замразяването на финансирането

Харвардският университет заведе федерален иск срещу администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп, за да спре предложените от нея съкращения на финансирането за милиарди долари, предаде Би Би Си.

Делото, заведено в понеделник, е част от вражда, която ескалира миналата седмица, когато елитната институция отхвърли списък с искания, които според администрацията на Тръмп са предназначени да ограничат инициативите за разнообразие и да се борят с антисемитизма в училището.

Президентът Доналд Тръмп замрази 2,2 милиарда долара федерално финансиране и също така заплаши статута на университета за освободен от данъци.

„Последиците от прекомерното използване на правителствена сила ще бъдат сериозни и дълготрайни“, каза президентът на Харвард Алън М. Гарбър в писмо в понеделник.

Белият дом отговори по-късно в понеделник вечерта в изявление.

„Влакът от федерална помощ за институции като Харвард, които обогатяват своите изключително надплатени бюрократи с данъчни долари от затруднени американски семейства, е към своя край. Средствата на данъкоплатците са привилегия и Харвард не успява да изпълни основните условия, необходими за достъп до тази привилегия“, каза говорителят на Белия дом Харисън Фийлдс.

Гарбър зяви, че замразяването на финансирането е засегнало критични изследвания, включително проучвания върху педиатричен рак, Алцхаймер и Паркинсон.

„През последните седмици федералното правителство започна широка атака срещу критичните партньорства за финансиране, които правят възможно това безценно изследване“, се казва в делото на училището.

„Този ​​случай включва усилията на правителството да използва задържането на федерално финансиране като лост за придобиване на контрол върху вземането на академични решения в Харвард“, добавят оттам.

Освен финансирането, преди дни администрацията на Тръмп също застраши способността на Харвард да записва чуждестранни студенти.

Гарбър, който е евреин, призна, че кампусът на Харвард е имал проблеми с антисемитизма, но каза, че е създал работни групи, които да работят с проблема. Той заяви, че университетът ще публикува доклада на две работни групи, които са проучили антисемитизма и антимюсюлманските пристрастия.

Известният американски университет, разположен в Масачузетс, не е единствената институция, изправена пред задържане на федерални долари, които играят огромна роля във финансирането на нови научни открития.

Администрацията се насочи към други частни институции от „Бръшлянова лига“, включително спиране на финансиране от 1 милиард долара за университета Корнел и 510 милиона долара за университета Браун.

Други, като Колумбийския университет, епицентърът на пропалестинските протести миналата година, се съгласиха с някои искания, след като бяха заплашени от загуба на 400 милиона долара федерални фондове.

Изискванията към Харвард включват съгласие за одобрени от правителството външни одити на учебната програма на университета, както и данни за наемане и прием. В отговор Харвард публикува бурно писмо, в което ги отхвърля.

„Университетът няма да се откаже от своята независимост или да се откаже от конституционните си права“, казаха адвокатите на Харвард на 14 април.

„Нито Харвард, нито който и да е друг частен университет може да позволи да бъде погълнат от федералното правителство. Съответно Харвард няма да приеме условията на правителството като принципно споразумение“, добавиха те.

Бившият президент на САЩ Барак Обама, възпитаник на Харвард, каза, че подкрепя университета.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ