Хенри Кисинджър: Диалогът с Русия и президента Путин трябва да продължи
Диалогът с Русия и президента Владимир Путин трябва да продължи. Това заяви бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър в интервю за списание Stern, предаде PRnewsire.
„Рано или късно войната ще свърши. След това отношенията на Украйна с Русия ще трябва да бъдат предефинирани. Отношенията на Европа с Русия също ще трябва да бъдат предефинирани, защото Русия ще продължи да е важен фактор на международната сцена. Но ако Русия се разпадне в резултат на войната, хаосът, който ще съществува в Централна Азия и Близкия изток, ще бъде друг обезпокоителен елемент“, коментира Кисинджър.
На въпрос дали мир ще може да бъде постигнат само след отстраняване на президента Путин, той каза, че вероятно ще трябва да бъде сключено споразумение с него.
„Ако Путин бъде свален, това със сигурност ще облекчи преговорите. Но когато всички други цели са постигнати и вие продължавате войната с цел свалянето на Путин, според мен това няма да има обществена подкрепа, независимо колко непопулярен е той в момента“, добави Кисинджър.
„Ситуацията е много крехка, когато две ядрени сили се борят за територията на неядрена сила. По отношение на използването на заплахата от ядрени оръжия от Русия, ние не можем да се поддадем на това. По две причини. Първо, иронията на историческата еволюция след Втората световна война е, че огромни суми бяха похарчени за ядрени оръжия и за тяхното усъвършенстване, но и въпреки това никоя страна не е пожелала да ги използва, защото не е знаела как да контролира последствията. Така че, ако Путин, ако Русия прекрачи тази граница, това трябва да бъде отхвърлено. Не може да се толерира постигане на споразумение под ядрена заплаха, защото това би променило света“, каза той.
Кисинджър предупреди, че изолирането на Русия от страна на Запада може да тласне Москва в прегръдките на Пекин и да ескалира конфликта между САЩ и Китай.
„Не можете да погледнете историята на Европа от началото на 17-ти век насам и да не видите появата на Русия във всеки ключов момент. Така че да се третира Москва като изгнаник завинаги не е съвместим с моята визия за Европа, а и това ще превърне Русия в китайски съюзник. Ако тази война приключи и атлантическият алианс има способността да каже, че е постигнал традиционните си цели, а руснаците на са постигнали своите, НАТО трябва се чувстват достатъчно силни, за да изградят нови отношения с Русия, каквито има Европа след Наполеоновия войни. Това не противоречи на историята на Европа“, коментира той, като добави, че е много по-загрижен за Китай.
„Мисля, че Китай и Съединените щати са две суперсили, способни да унищожат човечеството и те увеличават тези си способности всяка година. Те подсилват тези способности с изкуствен интелект, създавайки нова форма на война, с която никой няма никакъв опит. Така че те имат уникалното задължение да избягват този вид война. Да, наблюдаваме част от реториката от Студената война, но вероятно сте забелязали, че миналата седмица съветникът по сигурността на президентът разговаря с китайските лидери в Люксембург в продължение на четири часа и че разговорът бе описан като конструктивен“, посочи Кисинджър.
Той също така се защити от критиките на украинския президент Володимир Зеленски, че е предложил на Украйна да постигне мир чрез териториални отстъпки за Русия
„Нищо не казах за Крим“, заяви бившият държавен секретар на САЩ по отношение на изказването си по време на Световния икономически форум в Давос.
„Украинците се държат героично и се справят страхотно със защитата на своята свобода. Но други страни имат свои собствени исторически и непосредствени съображения, а те не са точно такива, като украинските. Това е същността на всичката политика. Аз съм за украинската свобода и вярвам, както казах в Давос, че статуквото преди войната трябва да бъде възстановено и че Русия не трябва да извлече никакви географски или други ползи от инвазията. Това е базовата ми позиция. Как това може да бъде постигнато е друг въпрос. Украйна трябва да има много важен глас, но други лидери неизбежно ще разгледат ситуацията от собствената си позиция.. Надявам се тези възгледи да бъдат съгласувани и това да помогне за постигната основна цел“, добави той.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.