Ще има ли украинска версия на плана „Маршал“?

Ще има ли украинска версия на плана „Маршал“?

Ще има ли украинска версия на плана „Маршал“?

Когато бъда изправени пред големи предизвикателства, политиците обикновено прибягват до не по-малко мащабни решения. Един от най-често даваните примери за подобна инициатива по време на голяма криза е планът „Маршал“, който помогна на Западна Европа да се възстанови след Втората световна война. В последните години политиците в редица страни въведоха множество програми, моделирани по американския план, за да помогнат на засегнатите от пандемия икономики, да намерят устойчиви решения за опазване на околната среда и по много други каузи, пише „Дойче веле“.

Преди започналата в неделя среща на Г-7 германският канцлер Олаф Шолц призова за нов план „Маршал“ за възстановяването на Украйна. В правителствено обръщение Шолц каза, че неотдавнашното му посещение в Украйна му е напомнило за мащабите на разрушение, което е било характерно много германски градове след Втората световна война.

„Точно като пострадала от войната Европа тогава, Украйна днес се нуждае от план на „Маршал: за възстановяване“, каза той.

Какво е представлявал класическият план „Маршал“?

През 1947 г. тогавашният американският държавен секретар Джордж Маршал предлага да бъде създадена Програмата за европейско възстановяване. Днес тази схема е известна като плана „Маршал“.

Програмата включва отпускане на заеми от САЩ за финансиране на възстановяването, както и доставки на стоки, суровини и храни на Европа. Повече от 12 млрд. долара (които се равняват на близо 150 млрд. долара в днешни пари), са разпределени между 16 държави, сред които Западна Германия, Италия, Франция и Великобритания, в периода между 1948 и 1952 година. Западна Германия получава приблизително 1,5 млрд. долара. Вливането на тези средства дава тласък не само на икономическото възстановяване на Европа, но и отваря нови експортни пазари за Съединените щати.

Планът Маршал е имал и политическо измерение, като не всички европейски страни получават подкрепа от Вашингтон. Докато САЩ се стремяха да ограничат съветското влияние в Източна Европа, Съветският съюз забрани на Унгария, Чехословакия и Полша да се присъединят към плана „Маршал", страхувайки се, че това може да даде контрол на САЩ над региона.

В Германия и останалата част от Европа планът „Маршал“ до голяма степен се разглежда като програма, помогнала за възстановяването на континента. Той играе ключова роля както икономическо възстановяване, така и за утвърждаване на демократичните структури в Европа.

Как би изглеждал план „Маршал“ за Украйна?

Германският канцлер Олаф Шолц не очаква войната в Украйна да приключи в скоро време. Точно както планът „Маршал“ беше насочен към дългосрочно възстановяване, Шолц смята, че Западът трябва да очаква, че възстановяването на Украйна ще отнеме време.

„Ще ни трябват още много милиарди евро и долари за целите на реконструкцията – и това ще отнеме години“, каза Шолц пред германския парламент. Той добави, че се надява, че Украйна ще продължи да получава широка европейска подкрепа във финансово, икономическо, хуманитарно и политическо отношение, както и „доставки на оръжие“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ