Италия на прицела на пазарите, тъй като Мелони подготвя труден бюджет

Италия на прицела на пазарите, тъй като Мелони подготвя труден бюджет

Италия на прицела на пазарите, тъй като Мелони подготвя труден бюджет

Италия е под все по-голям контрол на пазара, тъй като премиерът Джорджия Мелони подготвя труден бюджет за 2024 г., като инвеститорите са обезпокоени от ходовете на правителството, засягащи сектори от банките до авиокомпаниите, предава Ройтерс

Министерството на финансите ще публикува нови икономически цели в сряда, предоставяйки рамката за бюджет, в който Мелони ще се опита да спази обещанията си за намаляване на данъците, като същевременно намали фискалния дефицит.

Задачата става още по-трудна от отслабващите перспективи за растеж и скъпите финансови стимули за екологични подобрения на дома, които бяха въведени много преди тя да поеме поста, но продължават да тежат на публичните сметки.

„Този бюджет е първият реален икономически тест за Мелони, откакто тя дойде на власт миналия октомври. Тъй като Европейската централна банка се оттегли като купувач на италиански облигации, сега тя ще трябва да направи избора, който бавно прониза всяка друга италианска коалиция през последните 30 години“, каза Тим Джоунс, анализатор на еврозоната към фирмата за пазарни консултации Medley Advisors.

Мелони има много по-малко пространство за маневриране, отколкото когато увеличи целите за дефицит в първия си бюджет преди година.

Сега има нарастващ акцент върху фискалната консолидация на европейско ниво, като правителствата преговарят за нови фискални правила, които да бъдат въведени през следващата година, след като бяха спрени през 2020 г. поради пандемията от COVID-19.

Това идва на фона на признаци на влошаване на пазарните настроения към Италия, нещо, което Мелони не може да си позволи, докато има нужда от купувачи за публичен дълг, равен на около 142% от националното производство, пропорционално вторият по големина в еврозоната след Гърция.

„По-високи дефицити, по-нисък растеж“

Разликата между доходността на италианските еталонни 10-годишни BTP облигации и по-сигурните германски облигации се е повишила до около 1,86 процентни пункта (186 базисни пункта), най-голямата от края на май.

„Очакваме по-високи фискални дефицити и по-слаб растеж“, заявиха от Morgan Stanley този месец в бележка до клиентите. Morgan Stanley прогнозира, че спредът ще нарасне до 200-210 базисни пункта до края на годината.

Сега Италия очаква дефицитът за тази година да надхвърли около 5,5% от БВП в сравнение с официалната цел от 4,5%, казаха източници на Ройтерс.

Рим също планира да повиши целта си за бюджетен дефицит за 2024 г. до между 4,1% и 4,3% от БВП спрямо целта от 3,7%, поставена през април, казаха източници, запознати с въпроса, пред Ройтерс в понеделник.

След предпазливо начало, дясното правителство на Мелони многократно атакува Европейската централна банка заради повишаването на лихвените проценти, а след това отказа да подпише реформата на ЕС на нейния спасителен фонд.

Италия е единствената страна от ЕС, която се противопоставя на реформата на фонда, наречен Европейски механизъм за стабилност (ESM), като управляващата й коалиция е загрижена, че предложените промени ще направят по-вероятно Рим да трябва да преструктурира дълга си.

Безпокойството от икономическата визия на Мелони се увеличи миналия месец, когато правителството обяви неочакван внезапен данък върху банковите печалби, който удари акциите на кредиторите, преди различни опити за изясняване да потушат пазарната паника, но не и несигурността.

Ходът предизвика вълна от обаждания от притеснени международни инвеститори и принуди мениджърите на активи да се върнат от ваканциите си, за да се справят с разгрома на пазара, каза висш италиански банкер пред Ройтерс, пожелал анонимност. 

Епизодите, насочени към авиокомпании и инвеститори на италианския пазар на лоши кредити на стойност 307 милиарда евро (326,74 милиарда долара), следват подобен модел.

Миналата седмица правителството намали плановете за ограничаване на цените на самолетните билети за полетите до италианските острови, след като авиокомпаниите, включително Ryanair, оспориха законността на първоначалното си предложение.

Интервенционизъм и несигурност

Роберто Пероти, професор по икономика в миланския университет „Бокони“, смята, че предложеното ограничение на цените на самолетните билети показва, че партията на Мелони „Братята от Италия“ няма „култура на свободния пазар“.

Дни след банковия данък „Братята от Италия“ представиха план, който позволява на длъжниците да изплащат просрочените си задължения с отстъпка, като на практика определят таван на печалбата за фирми, които купуват лошия дълг от банките, за да печелят пари от принудителното му изплащане.

Впоследствие Мелони каза, че не са планирани мерки по отношение на необслужваните заеми, но предложението на нейната партия все още е в парламента и несигурността продължава.

Междувременно икономическите капани се увеличават. Освен бюджета и напрежението около ESM, Италия също се бори да изпълни целите на политиката, договорени с Брюксел за отключване на милиарди евро средства за възстановяване след пандемията.

Не само инвеститорите се тревожат за Италия. Двама управители на централни банки на ЕС, също пожелали анонимност, казаха пред Ройтерс на неотдавнашна среща на политици от ЕС, че са загрижени за публичните финанси на Рим.

Трети каза, че честите гълъбови забележки на Италианската централна банка пораждат съмнения относно нейния ангажимент за борба с инфлацията, а четвърти каза, че ЕЦБ не трябва напълно да спира покупките на държавни облигации поради риска от скок на италианската доходност. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ