Може ли потенциалното оттегляне на Италия от „Един пояс, един път“ да насърчи и други страни?

Може ли потенциалното оттегляне на Италия от „Един пояс, един път“ да насърчи и други страни?

Може ли потенциалното оттегляне на Италия от „Един пояс, един път“ да насърчи и други страни?

Съобщеният план за оттегляне на Италия от „Един пояс, един път“ може да създаде прецедент за излизане от глобалната търговска и инфраструктурна инициатива на Китай, насърчавайки други оттегляния, пише Си Ен Би Си.

Италия остава единствената страна от Г-7, която е подписала меморандума за инициатива „Един пояс, един път“ -централна част от външнополитическата програма на президента Си Дзинпин, която стартира преди десетилетие.

Във време на променящи се геополитически позиции, които фрагментират световната икономика, Рим е подложен на натиск да преразгледа отношенията си с Пекин, за да успокои своите западни съюзници, тъй като Италия поема ротационното председателство на Г-7 през 2024 г.

„Мисленето във Вашингтон е, че ако Италия се оттегли и го направи с известна степен на действително сътрудничество с Пекин, което означава без неофициални санкции и ответни мерки, това ще означава, че други западноевропейски страни, може би дори източноевропейски страни, може да успеят да се оттеглят“, каза пред Си Ен Би Си Джулио Пуглиезе, преподавател в Училището по глобални и регионални изследвания на Оксфордския университет.

„Нека не забравяме, че много балтийски държави и много други страни от Централна и Източна Европа, с изключение на Унгария, са доста скептични към ролята на Китай в днешно време“, каза Пуглизе.

Амбициозният проект на Китай „Един пояс, един път“ (Belt and Road Initiative – BRI) е сложна мрежа от инфраструктурни връзки, свързващи Китай със страни от Азия, Африка, Европа и Латинска Америка чрез железопътни линии, тръбопроводи, пътища и магистрали.

Въпросът пред Италия

Италианският министър-председател Джорджия Мелони каза пред репортери в неделя на пресконференция по време на срещата на върха на лидерите на Г-20 в Делхи, че Рим все още обмисля дали да напусне BRI.

Сегашното италианско правителство не смята, че членството му в BRI е допринесло в достатъчна степен за икономиката му. Рим има време до декември официално да се оттегли или членството на Италия да бъде удължено с още пет години.

Мелони се срещна с китайския премиер Ли Цян в събота в кулоарите на срещата на върха на Г-20.

Срещата „потвърди общото намерение за консолидиране и задълбочаване на диалога между Рим и Пекин по основните двустранни и международни въпроси“, според информация, предоставена от Мелони.

Нейните коментари идват, след като президентът на САЩ Джо Байдън, заедно с премиера на Индия Нарендра Моди, обявиха план за разработване на мрежа от железопътни линии и морски маршрути, които ще свържат Индия, Европейския съюз и страни от Близкия изток - като Израел, Йордания, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства, в рамките на „трансформираща регионална инвестиция“.

Американците формулираха новата си инициатива като противодействие на влиянието на Китай в богатия на енергия Близък изток, но също така и за да се конкурират с глобалната инфраструктурна инициатива на Китай „Един пояс, един път“.

„Има европейски нации, които през последните години не бяха част от „Един пояс, един път“, но успяха да изградят по-благоприятни отношения с Китай, отколкото ние понякога успявахме“, каза Мелони в неделя.

„Въпросът е как да гарантираме партньорство, което е от полза и за двете страни, оставяйки настрана решението, което ще вземем за BRI“, добави тя.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ