Специален доклад на "Ройтерс": Как руски официални лица и техните сътрудници отвличат децата на Украйна

Специален доклад на Ройтерс: Как руски официални лица и техните сътрудници отвличат децата на Украйна

В началото на миналата година учители в училище в окупираната от Русия Южна Украйна обявиха пристигането на много специален гост от Москва.

Много от учениците в 27-ма професионална гимназия в Геническ бяха сираци или разделени от семействата си. Сред тях бяха Лиза Бацура и Зорик Ибриан, и двамата на 16 години от Херсон, един от първите градове, паднали след нахлуването на Русия година по-рано.

Тийнейджърите бяха прекарали последните няколко месеца в крайморски лагери в анексирания от Русия Крим, където служителите им забраниха да носят синьо-жълтите цветове на Украйна и ги накараха да научат руския химн наизуст. Съвсем наскоро проруски служители ги преместиха в Хеническ, контролиран от Русия пристанищен град на Азовско море.

Лиза казва, че е слушала, докато гостът, руса жена, е представяла на нея и на други ученици варианти. Жената казала на едно момиче, че може да учи във всеки руски университет, дори в Москва. Лиза, която е живяла в дом за деца, защото е имала трудни отношения с майка си, може да стане част от руско семейство.

Жената, научи Лиза по-късно от снимките, наистина беше специален посетител.

Тя беше Мария Лвова-Белова, комисар по правата на детето на Русия.

Втори свидетел, тийнейджърка на име Настя, също идентифицира Лвова-Белова като посетителката в онзи ден в първите седмици на миналата година. Тук за първи път се съобщават подробности за посещението на Лвова-Белова в училището в Геническ и разговора й с Лиза и други. Училището и Лвова-Белова публикуваха накратко за посещението в социалните медии в началото на миналата година.

„Имам майка си, но що се отнася до тях, аз бях сираче“, каза Лиза пред Ройтерс няколко месеца по-късно. „Искаха да ми издадат руски паспорт и да ми намерят семейство, руско семейство.

Миналия март Международният наказателен съд издаде заповеди за арест на Лвова-Белова и нейния шеф, руския президент Владимир Путин, по обвинения в незаконно депортиране на деца от Украйна. Съдът каза в изявление, че има „разумни основания“ да смята, че и двамата носят индивидуална наказателна отговорност за действия „пряко, съвместно с други и/или чрез други“ и че Путин, като президент, също носи командна отговорност.

Главният прокурор на Международния наказателен съд каза, че Русия е прехвърлила „най-малко стотици“ деца от сиропиталища и домове за грижи в окупирани региони на Украйна и „много“ са били дадени за осиновяване. Украинските власти съобщиха, че Русия е отвела повече от 4000 деца, които са сираци или не са под родителска грижа.

Кремъл и Лвова-Белова казват, че Русия е преместила децата, за да ги защити от война, и че когато е възможно, го е направила със съгласието на родителите или настойниците. Говорител на Путин осъди обвиненията на Международния наказателен съд като „възмутителни и неприемливи“.

Някои от изчезналите деца са открити. Сред тях е Лиза, която вече е в безопасност в Украйна благодарение на майка си Оксана Халкина, която я проследи до Хеническ и я върна у дома миналия май. Повечето появили се разкази за масовото движение на украински деца в Русия идват от завърнали се лица като Лиза.

Други деца от Херсон, които живееха в колежа в Геническ, обаче остават в руски ръце. Сред тях са съученикът на Лиза - Зорик и братът на Зорик - Данило, които останаха сираци през 2021 г.

Репортери на Ройтерс прекараха шест месеца в разследване на съдбата на изчезналите украински деца, които нямат роднини, които да се застъпват за тях, защото са сираци или по друг начин са разделени от семействата си. Историите на тези деца са останали до голяма степен скрити.

Кремъл и Лвова-Белова не отговориха на въпросите за тази статия.

Прокуратурата на Международния наказателен съд каза на Ройтерс, че продължава да „развива множество, взаимосвързани линии“ на разследване на отвличането на украински деца. Тя заяви, че не може да предостави подробни коментари, тъй като поверителността е от решаващо значение за нейната работа.

Украинските прокурори казаха на Ройтерс, че провеждат досъдебни разследвания за незаконно прехвърляне и депортиране на украински деца в окупирани територии и тяхното осиновяване от руски семейства. Допълнителна информация за заподозрените е поверителна, казаха те.

Като интервюира десетки свидетели на техните депортации и преглежда социалните медии и руските новини, Ройтерс идентифицира Зорик, Данило и трима други тийнейджъри, които са били изведени от Херсон заедно с Лиза. И петимата – чиито родители са мъртви или не могат да се грижат за тях – все още са на контролирана от Русия територия с подкрепата на руската държава, с малка перспектива да се върнат в Украйна.

Ройтерс също проследи пътуванията на 48 много по-млади сираци от Херсон, на възраст пет години или по-малко към момента на извеждането им. Тази група е в основата на отделни обвинения за отвличане, повдигнати от украинските прокурори срещу трима неназовани лица – един руснак и двама украинци.

Ройтерс проследи 46 от кохортата до две сиропиталища и санаториум в контролирания от Русия Крим и потвърди присъствието на групата там с хора, участващи в грижите за тях.

Други две деца сега са в Русия. Единият е Илия Вашченко, който навършва четири години този месец. На Илия е издаден нов руски акт за раждане на 26 септември миналата година от руската държавна служба по вписванията в Подолск, близо до Москва. Документите от регистъра, прегледани от Ройтерс, не разкриват точното му местоположение, нито дали е осиновен.

Другото дете е двегодишната Мархарита Прокопенко. Мархарита е осиновена от Сергей Миронов, лидер на прокремълска политическа партия, и съпругата му Инна Варламова, която е работила като парламентарен помощник, според документи за осиновяване, прегледани от Ройтерс. Името на Мархарита е сменено на Марина Миронова, показват вестниците. Осиновяването бе съобщено за първи път от BBC и руския издател IStories.

Говорителка на Миронов препрати Ройтерс към публикация в Telegram, в която Миронов обяснява, че докладът за осиновяването е „фалшив“ и е част от кампания на украинското разузнаване за дискредитиране на патриотичните руснаци.

Извеждането на украински деца е подкрепено от огромна машина за депортиране, настаняване и превъзпитание. Ройтерс установи, че мрежа от прокремълски актьори и помощници е участвала в отнемането на двете групи сираци от Херсон: Лвова-Белова, членове на руския парламент, служители в окупирания от Русия Крим и украински лекари и учители, които са избрали да си сътрудничат с руските власти.

В някои случаи децата биват експлоатирани в телевизионни предавания и онлайн видеоклипове заради тяхната пропагандна стойност.

Депортациите дойдоха с огромна човешка цена: братя и сестри бяха разделени, уязвими младежи бяха настроени един срещу друг, а деца в предучилищна възраст – без кръвни роднини, които да ги предявят – бяха скрити от погледа на контролирана от Русия територия. Връщането на тези деца е трудна задача, казват доброволци и служители в Украйна, и работата става все по-трудна с всеки изминал ден, тъй като децата порастват и са по-изложени на руското влияние.

Почти всички са били „промити мозъци“, каза Микола Кулеба, ръководител на „Спасете Украйна“, организация с нестопанска цел, която помага за извличането на украински деца от контролирана от Русия територия. „И никога няма да можем да си ги върнем. Защото те мразят, мразят Украйна сега“, каза той.

Ройтерс също потърси коментар от десетки по-нископоставени руски и украински лица, които според свидетели или фотографски доказателства са участвали в отнемането на деца. Много от тези хора са в окупираната от Русия Украйна или в Русия. Повечето не отговориха.

Не е ясно какво бъдеще очаква децата от Херсон. Може да има някои улики в преживяванията на деца от Донецка област на Украйна, която е под руски контрол от 2014 г.

От хилядите деца, които са преминали през социалните заведения в региона на Донецк през този период, повече от 250 са били преместени в детски институции, приемни домове или настойници в Русия и Крим, според преглед на Ройтерс на файлове, получени от регионалните административни база данни от украинска хакерска група Kiborg. Файловете съдържат личните данни на всяко отглеждано дете и обхващат годините от 2014 г. до края на 2022 г.

Повечето от децата са преместени през 2022 г., някои чак до Мурманск, близо до Финландия, и Ноябрьск, в Ямало-Ненецкия автономен окръг на Сибир. Ройтерс провери данните от Донецк, като съпостави извадка от деца от данните с руски медийни съобщения и съобщения на местните власти за деца, които са били настанени в приемни семейства.

Започва нашествието

В дните преди Русия да започне пълномащабното си нахлуване в Украйна на 24 февруари 2022 г., Лиза беше сред група деца, празнуващи Деня на Свети Валентин в Детския център за социална и психологическа рехабилитация, сиропиталище в покрайнините на Херсон. На снимките може да се види група тийнейджъри, които държат червени и лилави цветя от креп хартия и картички, украсени със сърца.

Групата включваше Зорик Ибриан и по-големия му брат Данило, двама хилави тийнейджъри, които бяха заснети да хвърлят чиния със закуски в стая, украсена със знамена, включително тези на Украйна и Съединените щати. Двамата им по-малки братя и сестри, също живеещи в сиропиталището, си играеха с болногледачите си в друга стая.

Десет дни по-късно Володимир Сахайдак, директорът на сиропиталището, видя тъмен стълб дим да се издига в далечината. „Дъщеря ми ми се обади и каза, че мисли, че войната е започнала“, каза той.

Руските танкове се движеха по улиците на Херсон няколко дни по-късно.

Сахайдак започна да търси начини да предпази 52-те деца, за които се грижи, които са на възраст от 3 до 18 години. Той казва на служителите си, че децата могат да играят навън по 15 минути на ден, при строги правила - да не крещят или да се смеят силно, така че руските войници да не заподозрят, че толкова много хора живеят на едно място. Персоналът опакова малки раници за всяко дете, за да може бързо да ги евакуира на украинска територия при първа възможност.

Когато стана ясно, че украинските сили са далеч от превземането на Херсон, Сахайдак започна да се свързва с роднини на децата, молейки ги да ги приемат.

„Разгледахме всички документи на децата, всички имаха роднини, дори тези, които имаха далечни роднини. Сам им се обадих и ги помолих незабавно да вземат детето, иначе ще ги отведат в Русия”, каза той.

Сред потърсените от близките им са двамата по-малки братя и сестри на Зорик и Данило. Майка им бе починала внезапно година по-рано и четирите деца чакаха възрастния си полубрат да ги осинови.

През април 2022 г. братовчедът на майката Александър Пономарчук и съпругата му Алла получават спешно обаждане от Сахайдак за децата.

„Сахайдак ни се обади и каза, че ситуацията е тежка. Те (руските войници) вземат деца от Херсон“, разказа Александър. Той и съпругата му, които имат две собствени деца, решили да вземат двамата по-малки братя и сестри Данийла и Имир, но казали на директора, че не могат да вземат по-големите момчета. Руски войници спираха и разпитваха млади мъже в окупирания Херсон и Александър обяснява на Сахайдак, че не е сигурен дали може да защити по-големите момчета.

Зорик и Данило се съгласяват на раздялата. А Александър предполага, че ще е временно.

„Наистина смятахме, че нашата армия ще се отърве от окупаторите по-бързо“, каза той. Няколко месеца по-късно Александър и съпругата му успямат да избягат от Херсон, като взимат Данийла и Имир със себе си в Уман в Централна Украйна.

Проруски служители превзеха област Херсон и ключови постове в нейните училища и болници. Бившият кмет на Херсон, Владимир Салдо, беше назначен за губернатор през април. Неговият заместник, отговарящ за разселените хора, беше Тетяна Кузмич, бивша учителка по руска литература, която през 2020 г. беше задържана от украинските правоприлагащи органи по подозрение в шпионаж в полза на Русия. Украинските прокурори казаха, че делото е спряно поради пълномащабното нахлуване.

Руски войници започнаха да посещават сиропиталището през юни. Едно от посещенията им е заснето от системата за видеонаблюдение на сиропиталището: войници с маски, носещи автоматични оръжия, се виждат да вървят по коридорите, придружени от мъж с гъста брада. Директорът на сиропиталището Сахайдак каза, че този човек е Георги Тамбовцев, новоназначен от руската окупация за заместник-ръководител на младежта, семейството и спорта. Според социалните му медии Тамбовцев тренира свободна борба.

Тамбовцев започна редовно да идва в центъра, за да проверява децата. Същото направиха и няколко руски офицери с винаги покрити лица. Сахайдак заключи, че офицерите са от руската Федерална служба за сигурност (ФСБ), защото винаги са носели маски и са пазели самоличността си скрита. Ройтерс не можа да провери дали мъжете са от ФСБ, която не отговори на искане за коментар.

До октомври 2022 г. украинските сили напредваха стабилно към Херсон и руски официални лица казаха на хиляди жители да се евакуират. Сахайдак успява да прибере повечето от 52-те деца на сиропиталището, но не и някои от тийнейджърите.

Лиза, Зорик, Данило и още трима тийнейджъри от сиропиталището, на възраст от 15 до 17 години по това време, не могат да бъдат настанени при роднини. Те учеха в професионалната гимназия №2 на Херсон, когато им беше казано от член на училищния персонал, че ще пътуват до морето за две седмици почивка, спомня си Лиза. Служителите на училището не коментираха, когато бяха потърсени за коментар от репортер на Ройтерс.

Лиза, винаги тиха и срамежлива в големи групи, повярва на учителите в училището, когато й казаха, че ще е късна лятна ваканция. „Знаеш ли, мислех, че ще е лято, китара, пеене на плажа, такива неща“, каза тя.

Вместо това Лиза разказва, че тя и момчетата са били отведени от един от техните учители и друг училищен персонал на 250 километра в голям лагер в Крим, наречен „Дружба“, приятелство на руски, където са били принудени да следват строг график на хранене и физически упражнения. Всяко дете, което не се подчини или прояви някаква вярност към Украйна, е било заплашено с побой, казва Лиза.

„Едно нещо, на което ни научиха, беше, че нашите родители няма да дойдат да ни вземат оттам“, каза тя, рецитирайки съобщението, повтаряно от директорите и персонала на лагера. „Няма да могат, защото ние вече не сме техни деца.“ Децата сега принадлежаха на руснаците, „и нашите родители не се нуждаят от нас“.

Описанието на Лиза за лагера в Крим е в съответствие със свидетелствата на други репатрирани деца, преминали през подобни съоръжения, според „Спасете Украйна“.

Преди да се оттеглят от Херсон, руските войници претърсиха офиса на Сахайдак, според Сахайдак и друг член на персонала на сиропиталището, като взеха със себе си кутии с документи за всичките му деца. Сахайдак сега е оставен с купчина ръкописни бележки с основни биографични подробности за децата, които все още са в окупирана територия. Изтегляйки картичка за Зорик и Данило, Сахайдак описва трудното им израстване в Молдова и Украйна и какъв напредък са постигнали братята по време на краткия им престой в сиропиталището.

„Направихме всичко по силите си“, каза Сахайдак, докато прелистваше кутията си с бележки.

Тъмните коридори на сиропиталището вече са тихи, с изключение на случайния гърмеж на близките артилерийски удари. Децата отдавна ги няма, а повечето от персонала също са избягали.

Оставен в обща стая на горния етаж е занаятчийски проект: дърво, направено от картон, със снимки на младите жители на приюта, висящи като коледни орнаменти.

На пет километра южно от сиропиталището, сгушено зад главната пътна артерия, която води към центъра на Херсон, украинците се опитваха да скрият друга група деца от конфликта.

От края на февруари до края на април 2022 г. пастор Павло Смоляков приюти 58 малки и бебета в мазето на местната баптистка църква. Децата идват от Херсонския областен дом за деца, който се намира близо до река Днепър.

Сред децата в дома бяха близначките Диана и Светлана Берензон. Те са били отглеждани от раждането си, тъй като социалните работници са загрижени, че семейният им дом няма подходящо отопление или подходящо обзавеждане.

Няколко седмици преди Русия да нахлуе, социални работници финализираха документите, за да върнат деветмесечните сестри на майка им. Тя купуваше дрехи и други консумативи в подготовка. Украински социален работник, който участва в случая, каза, че местна комисия трябва да вземе решение за връщането на сестрите в последния четвъртък на февруари - деня, в който Русия нахлу. Срещата не се състояла и момичетата останаха на грижите на дома.

Скоро след това руските войски окупират Херсон.

Руските войници разбрали за децата в мазето на църквата и започнали да се отбиват да ги проверяват. Руснаците твърдят, че са подозрителни относно това, което украинците възнамеряват да направят с малките деца, каза пастор Смоляков.

В един момент пристига снимачен екип, за да заснеме пропагандно видео за това как руски офицери са осуетили заговор за трафик на деца на Запад. Скоро след това телевизионният канал Крим 24 излъчва материал, в който се твърди, че има украинска схема за продажба на вътрешните органи на децата.

„Те като цяло не се интересуваха от децата, честно казано“, каза Смоляков. „Те се интересуваха от тяхната пропаганда, че тези деца ще бъдат транспортирани до Съединените щати за продажба на черния пазар, за да бъдат събрани техните органи.“

В края на април мъж, наричащ себе си „Навигатора“, ограден от въоръжени войници, нареди на Смоляков да прехвърли децата обратно в Херсонския областен дом за деца. Смоляков се подчини.

След това руските власти уволниха директорката на дома, защото отказала да сътрудничи на окупаторите. На нейно място назначили местен педиатър на име Тетяна Завалска. По-късно Завалска участва в документален филм на руската държавна телевизия, който се опитва да опише управлението на Москва в Херсон като добро.

„Чаках това от 30 години“, каза тя в документалния филм.

През август две рускини пристигнаха в Херсон и посетиха Областния дом за деца. Ройтерс идентифицира двойката като Яна Лантратова, член на руския парламент, и Инна Варламова, член на парламента, според записи от 2021 г.

В дома Лантратова и Варламова бяха снимани до назначения от Русия здравен министър по това време Вадим Илмиев и Завалска, новият директор на дома. Никой от тях не отговори на искания за коментар за тази статия.

Варламова е посетила и областната детска болница в Херсон, според служители там, които са я идентифицирали по снимка, показана им от репортер на Ройтерс. Варламова и друга неидентифицирана рускиня, придружени от руски войници, са дошли да видят две бебета пациенти от дома за деца Илия Вашченко и Мархарита Прокопенко. Ройтерс не можа да определи защо искат да видят двете деца.

Бебетата са били лекувани от кашлица – и медицинският персонал е казал на гостуващите руснаци, че са твърде болни, за да бъдат изписани, защото имат температура. Рускините разговарят с директора на болницата Виктор Бурдовицин, новоназначен от окупаторите, и двете бебета са надлежно изписани обратно в дома за деца. Бурдовицин не отговори на искане за коментар за тази статия.

До есента на 2022 г. въоръжените сили на Украйна стабилно напредваха към Херсон. Десетки хиляди руски войници започнаха да се оттеглят към левия бряг на река Днепър. Установените от Русия служители направиха подготовка за евакуация на част от цивилното население.

Сега в Регионалния дом за деца има 48 деца.

Две от тях - бебетата Илия и Мархарита - бяха отделени от останалите и отведени в Москва. Там Мархарита по-късно ще бъде осиновена от Сергей Миронов, прокремълският политик. И на Илия ще бъде издаден нов руски акт за раждане.

В края на октомври 2022 г. останалите 46 младежи бяха взети от руснаците от Регионалния дом за деца. Моментът е уловен във видео, публикувано в Telegram.

Клипът от 21 октомври 2022 г. показва Игор Кастюкевич, член на горната камара на руския парламент, който държи дете на име Иван Батихин в лилаво пухено яке. Виждат се как Иван и други бебета и малки деца, облечени в цветни екипи, се качват в автобус, маркиран с руския военен символ Z. Автобусите са изпратени от руските окупационни власти в Крим, според доброволец от Крим, който придружава деца.

Жител на жилищен блок до сиропиталището си спомни как руски войници блокирали улицата, когато децата били отведени. „Не ни пуснаха да минем, за да не видим или чуем нищо“, каза жителката на име Вира. „Качиха децата в автобусите и ги откараха.“

Автобусите са изминали 280 километра до района на Симферопол, Крим. Повечето от децата са настанени в специализиран дом за деца с психични и нервни разстройства. Името му „Йолочка“ на руски означава „коледна елха“. Около дузина от децата в предучилищна възраст сега са настанени в санаториум в Крим или второ сиропиталище за по-големи деца.

Кастюкевич – членът на горната камара на Русия, видян да държи бебето Иван във видеото – по-късно беше идентифициран от украинските медии: Той е руснакът в камуфлажни униформи, който се нарече „Навигатора“ и принуди баптисткия пастор да предаде децата в сиропиталището. Ройтерс потвърди това в интервюта с хора, срещнали „Навигатора“.

Кастюкевич публично спомена няколко други служители, които са участвали в извеждането на децата. В публикация на уебсайта на руската управляваща партия „Единна Русия“ той изрази благодарност на Анна Кузнецова, заместник-председател на долната камара на руския парламент; Андрей Турчак, заместник-председател на горната камара на парламента и член на ръководството на „Единна Русия“, и Сергей Аксьонов, назначеният от Русия ръководител на Крим. Кастюкевич не даде подробности за ролите им и никой от тях не отговори на искания за коментар.

Диана и Светлана Берензон бяха сред малчуганите, взети от областния дом за деца в Херсон.

През декември 2022 г. майката на момичетата и нейният партньор бяха убити в село близо до Херсон, когато стъпиха на противопехотна мина.

Преместен в Крим

Една година по-късно, в края на септември миналата година, детската площадка на дома за деца беше зловещо тиха, земята беше покрита с високи до пищяла бурени и паднали листа. Местен мъж все още пазеше помещението, обикаляйки безцелно ръждясалите люлки, въпреки че близкият обстрел от време на време разтърсваше земята.

Завалска, сътрудничката, назначена от окупацията като директор на дома, избягала, когато руските сили се оттеглили, според предвоенния ръководител на дома.

Малките деца почти изчезнаха от поглед, след като бяха изведени от Херсон.

Украински власти отказаха да разкрият имената на заловените деца, заявявайки че информацията е поверителна и е част от текущо разследване. Но руските служители оставиха улики след себе си.

Във видеото, публикувано в Telegram, може да се чуе как персоналът натоварва деца в автобуси, наричайки едно от децата „Батихин“. Някои имена бяха оставени до детските произведения на изкуството по стените на празния дом за сираци. И шепа деца се появиха в публичен призив, организиран от регионалното правителство на Москва, където децата описват какви подаръци искат да им донесе Дядо Коледа, а членовете на обществеността даряват подаръците. „Писмата до Дядо Коледа“, съобщени от руската медия „Верстка“, съдържат само първи имена. В писмата пише, че децата са дошли от Херсон.

Ройтерс сравнява тези няколко подробности с украински бази данни за стотици изчезнали деца и документи за семейни съдебни изслушвания, за да установи кои от тях са били взети от сиропиталището. Агенцията е интервюирала и роднини и социални работници.

Доклади в украински и независими руски медии показват, че някои от 48-те малки деца може да са били отведени в дома „Йолочка“. В интервюта с шестима настоящи и бивши служители на „Йолочка“ Ройтерс установи, че около 30 са останали там към ноември 2023 г.

Двама служители казаха, че са работили с бебетата Светлана и Диана Берензон. Друга каза, че се натъкнала на бебето Иван Батихин. А четвърти си спомня как украинските деца плачели от объркване, когато пристигнали за първи път.

„Те не разбираха какво се случва, къде се намират. През цялото време крещяха”, разказа работникът. Тя описа как имената и фамилиите на децата са били надраскани върху ръцете им от персонала на сиропиталището, за да не бъдат идентифицирани погрешно или изгубени.

„Тези деца бяха много стресирани. Стана ми жал за тях“, каза тя.

Около дузина от децата от Херсон са били настанени в Детски туберкулозен санаториум „Опушки”, според трима пряко запознати. Санаториумът се намира в село на 24 км източно от Симферопол и се грижи за деца, изпратени от Русия да се възстановяват в сухия въздух на Крим.

Ройтерс не можа да определи защо децата от Херсон са били преместени в болница за туберкулоза. Един от източниците каза, че нямат туберкулоза.

През 2016 г. правителството на Крим извърши непланирани проверки на туберкулозното заведение, след като получи доклади от неназовани източници за неуточнени нарушения на правилата, според запис на проверките, видян от Ройтерс. В протокола не се посочва какъв е изходът. В онлайн табло за обяви четирима души, идентифициращи се като родители на пациенти в „Опушки”, са заявили през последните три години, че персоналът е малтретирал физически децата им, без да предоставят доказателства. Санаториумът не отговори на запитване за коментар.

В края на 2023 г. най-малко две от децата, които са били в „Опушки”, са били преместени в трето съоръжение - сиропиталище в кримското село Строхоновка, което се грижи за деца на възраст между 3 и 7 години, според лице, участващо в грижите за две деца. Персоналът на сиропиталището не отговори на искане за коментар, изпратено от Ройтерс.

Никой от хората, с които Ройтерс разговаря в „Йолочка”, „Опушки” и сиропиталището в Строхоновка, не успя да каже какво е планирано в дългосрочен план за малките деца от Херсон, за които се грижат.

Когато Ройтерс се обади на заместник-директора на „Йолочка”, Виталий Уткин, той се оплака, че Ройтерс се обажда на неговия персонал. „Утре отивам в полицията, за да подам жалба, за да спра това“, каза той.

Кримски служител каза, че информацията за украинските сираци е строго поверителна по заповед на Аксьонов, подкрепяния от Москва ръководител на Крим. Всички запитвания за децата от страна на западни медии трябваше незабавно да бъдат докладвани на правителството на Крим, каза служителят. Той каза, че въпросът е поставен под контрола на кабинета на Лвова-Белова.

Мирослава Харченко, главен правен служител в „Спасете Украйна”, каза, че Русия е хвърлила завесата на тайната върху всички украински деца, насилствено прехвърлени в Русия, след като Международният наказателен съд издаде заповедите си за арест миналия март. „Всяко дете е още едно доказателство за този случай и те разбират това“, каза тя, имайки предвид руските официални лица.

Таня Локшина, асоцииран директор за Европа и Централна Азия в Human Rights Watch, каза, че каквото и да са планирали руските власти за сираците в Крим, депортирането и задържането им на контролирана от Русия територия представлява нарушение на международното право.

„Трансферите и депортациите на деца са възможни според международното право само ако има пряк риск за тяхната безопасност, ако има пряк риск за живота и здравето им и само ако това е временна мярка. Русия не демонстрира никакви признаци на желание да върне тези деца, освен в отделни случаи, когато родители и настойници идват физически да вземат децата“, каза тя.

Вътрешното законодателство в Русия и Украйна гласи, че непълнолетно лице може да бъде преместено през граница само от родител или законен настойник или от лице с документ, доказващ, че има съгласието на родител или настойник.

Според украинския комисар по правата на човека в изявление до Ройтерс 386 деца са били върнати към началото на октомври 2023 г. Кабинетът на украинския президент Володимир Зеленски насочи Ройтерс към комисаря по правата на човека и комисаря по правата на детето. Нито един от тях не отговори на подробни въпроси.

Различни пътища

През ноември 2022 г. украинските сили си върнаха Херсон. Дотогава Лиза, Зорик и Данило бяха преместени в друг лагер, наречен „Лучистый“ в Крим. В „Лучистый“ имало по-малко деца.

„Накараха ни да пеем руски песни“, каза Лиза. Проруските надзиратели и директори на лагера искаха децата да запомнят текстовете на патриотични мелодии, каза тя, в случай че имат важни посетители от Русия.

Слуховете за побои и изолация плъзнаха сред децата. Някои от тях бяха особено уплашени от бивш украински служител по сигурността на име Валерий Астахов, който сега работеше като пазач в лагера. Ройтерс се свърза с Астахов по телефона и го попита за лагера. „Понякога децата мамят“, каза той и прекрати разговора.

В края на 2022 г. властите решиха отново да преместят херсонските тийнейджъри, този път в Хеническ в окупираната област Херсон, за да продължат обучението си, разказва Лиза.

Миналия януари децата се преместиха в долно общежитие до 27-ма професионална гимназия в Геническ, където бяха разпределени в общи стаи и спят под тънки одеяла на твърди, неудобни легла. Някои сутрини децата се събраха и слушаха руския национален химн. През нощта руски войници патрулираха в общежитията, влизайки в стаите на тийнейджърите, за да проверяват за алкохол и друга контрабанда.

Служители от окупационната администрация на Херсон редовно посещаваха училището и децата често бяха заснети да получават помощи и друга асистенция от тях. Кузмич, назначеният от Русия заместник-губернатор на Херсон, също беше чест посетител. Тя беше видяна да споделя чай и леки закуски с Лиза и други тийнейджъри от Херсон в телевизионен сегмент, заснет миналата година. Директорът на колежа Олена Аникеева каза на децата да участват в тези събития, каза Лиза. Потърсена от Ройтерс, Аникеева каза, че разказите на тийнейджърите за условията в колежа са „клюки“ и отказа да коментира повече.

Украинските прокурори повдигнаха обвинителен акт за сътрудничество срещу Кузмич през 2022 г. Сега тя е на окупирана от Русия територия и не отговори на искания за коментар.

По времето, когато тийнейджърите се срещнаха с Лвова-Белова в началото на миналата година, много от тях вече бяха започнали да вярват, че Украйна в крайна сметка ще загуби войната. Тийнейджърите от Херсон бяха разделени. Една група се надяваше да се върне в Украйна, докато други виждаха бъдещето си в Русия и поддържаха проруската реторика, каза Лиза. На моменти някои от децата се колебаеха между двете позиции, което доведе до ожесточени спорове между тях.

Настя, 16-годишно момиче, което прекара няколко месеца в училището в Геническ, си спомни как полицията е била извикана, след като тя изпяла химна на Украйна и викала „Слава на Украйна!“.

„Полицията дойде и те заплашиха, че ще ни зашият устите“, каза Настя.

Тя беше в стаята с Лиза, когато Львова-Белова, специалният гост, предложи на студентите руски паспорти. „Тя каза, изберете който и да е колеж в Москва, в който искате да отидете“, каза Настя.

Лвова-Белова каза на всички тийнейджъри, че ще получат 100 000 рубли (около 1100 долара) и апартамент, когато навършат 18 години, ако останат на окупираната от Русия територия, казаха Настя и Лиза.

„Всичко беше натиск и проработи“, каза Лиза.

Служители от офиса на Лвова-Белова също предложиха на момчетата в групата места в престижна руска военна академия, каза друг студент от Херсон, който е бил в колежа в Геническ. Няколко от момчетата вече са получили руски паспорти, каза Лиза.

През май миналата година майката на Бацура пътува до Русия с други жени, за да приберат децата си. Сред тях беше и кума на друг от херсонските тийнейджъри на име Денис Костев. Кръстницата на момчето е била задържана три дни и в крайна сметка депортирана, според доброволци от „Спасете Украйна“, които са помогнали за организирането на пътуването. Майките на Настя и Лиза, които пътуваха до Москва с кръстницата на Денис, успяха да върнат двете си момичета на контролирана от Украйна територия.

Зорик и най-малко трима други тийнейджъри от групата прекараха част от миналия юни в окупирания от Русия Крим, в летен лагер, организиран от офиса на Лвова-Белова. В публикация в социалните медии тя каза, че лагерът е за млади хора от „новите региони“, терминът, който руските официални лица използват, за да опишат окупирана Украйна. Хубав промоционален видеоклип, публикуван онлайн, показва как тийнейджърите от групата на Зорик посещават исторически места, играят на плажа и гледат концерти. Снимки, публикувани от организаторите, ги показват как слушат лекция на съпруга на Лвова-Белова, руски православен свещеник.

17-годишният Зорик Ибриан и днес е в Геническ. 18-годишният Денис Костев е в Московска област, според социалната му мрежа. Преди да се премести, Костев се превърна в редовна фигура в руските пропагандни програми. Организации, които работят за прибиране на украински деца, казват, че те често са принуждавани да се появяват в подобни видеоклипове.

Сахайдак, директорът на сиропиталището в Херсон, все още следи старите си ученици, като гледа техните руски телевизионни изяви, които по-късно се публикуват отново в социалните медии. Той вярва, че деца като Зорик и Денис, които той помни като едни от най-обещаващите си ученици, правят каквото трябва, за да оцелеят.

В руска телевизионна програма, заснета в Хеническ миналата пролет, Денис говори за амбицията си да се присъедини към руската армия. Синьо-бяло-червеното руско знаме е преметнато на раменете му, докато говори пред камерата. Вижда се Зорик да стои мълчаливо до него.

Данило, по-големият брат на Зорик, сега е на 19 години и наскоро се премести в собствения си апартамент в Краснодарския край, Южна Русия. Той планира да се ожени за приятелката си, друго сираче от Херсон. Както беше обещано, той получи 100 000 рубли от руската държава, каза Александър Пономарчук, настойник на двамата най-малки братя и сестри на Зорик.

Семейство Пономарчук вече не позволяват на по-големите момчета да говорят директно с по-малките си братя и сестри. Те ограничиха контактите си, след като Данило се обади и обвини Украйна за разрушаването през юни миналата година на язовир Каховка в Херсон, който наводни населени места и уби повече от 50 души. Зеленски, украинската армия и НАТО заявиха, че руснаците са разрушили язовира. Русия твърди, че това е акт на саботаж от украинска страна.

„Той казваше „Украйна бомбардира хората, за всичко е виновна Украйна, Русия е готина и страхотна“, каза Алла Пономарчук, описвайки разговора.

Когато Алла чу какво казва Данило на по-малките си братя и сестри, тя взела телефона и се обърнала директно към него. „Казах му: „Даня, забрави ли коя беше майка ти? Тя беше украинка. Къде си роден? Ти си роден в Украйна.

След месеци на подскачане между лагери и училища в окупирана територия, Лиза сега живее с майка си в хотел в Киев, който „Спасете Украйна“ е създал като временно настаняване за семейства и деца, разселени от войната. Сградата е претъпкана и непрестанният вой на бебета я държи будна през нощта, казва Лиза. Седейки в спокоен парк близо до хотела с майка си миналия октомври, Лиза каза, че се надява скоро да се преместят на собствено място.

„Първо трябва да й купя палто, тъй като идва зимата“, казва майка й, посочвайки Лайза, трепереща на пейката в парка до нея.

Без да обръща внимание на майка си, Лиза вдига телефона си и пуска видеоклиповете, които Зорик й изпрати в Telegram, след като се върна в Украйна.

В един от видеоклиповете Зорик сочи руското знаме на ръкава на тениската си, след което насочва поток от нецензурни думи към Лиза за подкрепата на Украйна.

"Виждаш ли? Русия. Слава на Русия“, казва Зорик, гледайки в камерата на телефона си, за да се обърне директно към Лиза.

Треперейки от студения вятър, Лиза прибира телефона си. „Страх ме е от тях. Надявам се никога повече да не видя някой от тях“, казва тя.

Автори: Мари Саито в Херсон, Мария Цветкова в Ню Йорк, Полина Николская и Антон Зверев в Лондон, за Ройтерс 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ