Китай обвинява MI6 във вербуване на китайски държавни служители
Китай обвини британската служба за външно разузнаване MI6, че е вербувала китайски държавни служители като шпиони, предаде Би Би Си.
В публикация в своя официален канал в WeChat Министерството на държавната сигурност на Китай заяви, че агенти на MI6 са вербували срещу Пекин китаец, идентифициран само с фамилното му име Уан, както и неговата съпруга с фамилно име Джоу.
И двамата са работили в отдели на китайска държавна агенция с достъп до поверителна информация.
Министерството твърди, че MI6 е започнала да работи по привличането на Уан, когато той е отишъл в Обединеното кралство за обучението си през 2015 г. по китайско-британска програма за обмен.
Оперативните служители полагали „специални грижи“ за него в Обединеното кралство, като го канели на вечери и обиколки, за да „разберат по-добре неговите интереси и слабости“, твърди министерството.
Това се случва малко повече от месец, след като Обединеното кралство обвини двама мъже в шпионаж в полза на Китай. Британската полиция ги обвини в предоставяне на „статии, бележки, документи или информация“ на чужда държава, докато Китай нарече обвиненията „злонамерена клевета“.
По-рано този месец бивш кралски морски пехотинец, обвинен в подпомагане на разузнавателната служба на Хонконг, беше открит мъртъв, съобщи полицията.
Пекин и няколко западни страни все по-често обменят обвинения в шпионаж.
В случая с Уан китайските власти посочват, че агентите на MI6 са се възползвали от „силното желание за печелене на пари“ на Уан, сприятелили са се с него в университета под прикритието, че са възпитаници, и са го накарали да предостави „платени консултантски услуги“.
След определен период от време и според тяхната преценка, че „условията са назрели“, оперативните служители го помолили да служи на британското правителство в замяна на по-добро възнаграждение и предложения за сигурност, твърди Министерството на държавната сигурност на Китай.
Чрез Уан агентите на МИ6 също са вербували г-жа Джоу да шпионира срещу Китай.
„Уан първоначално се е колебал, но не могъл да устои на многократното убеждаване, примамване и дори принуда и в крайна сметка се е съгласил“, посочи министерството в изявление на WeChat.
„Под силното подстрекаване на Уанг, Джоу се е съгласила да събира разузнавателна информация... и той и съпругата му са станали британски шпиони.“
Допълва се, че случаят все още се разследва.
Министерството на държавната сигурност на Китай публикува чести актуализации на своя официален канал в WeChat, откакто го стартира през август.
През януари ведомството предупреди своите граждани срещу „екзотичните красавици“, които искат да ги привлекат в ръцете на чужди шпионски агенции.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.