Конгресът на САЩ удължи програмата за шпиониране и подслушване на чужденци

Конгресът на САЩ удължи програмата за шпиониране и подслушване на чужденци

Сенатът на Конгреса на САЩ подкрепи законопроект за разширяване на програмата за подслушване на телефонни разговори и прихващане на електронна кореспонденция на жители на други държави, заподозрени в тероризъм. Гласуването в горната камара на американския законодателен орган беше излъчено от телевизионния канал C-SPAN.

Документът беше одобрен от горната камара на Конгреса и ще бъде подписан от президента на САЩ Джо Байдън. Програмата изтича в полунощ на 20 април и законопроектът ще я удължи до 2026 г.

Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан отбеляза, че администрацията "приветства одобрението на Сената" на законопроекта. Както следва от изявлението му, публикувано от пресслужбата на Белия дом през нощта от петък срещу събота, „президентът Джо Байдън ще подпише закона без забавяне“.

Административно-бюджетното управление на Белия дом по-рано заяви, че подкрепя разширяването на раздел 702 от Закона за наблюдение на чуждестранни разузнавания. Както следва от разпространения документ, администрацията смята, че ако програмата не бъде удължена, американските власти ще загубят инструмент, който им позволява да идентифицират заплахи за сигурността на страната.

Поправка от 2008 г. към Закона за наблюдение на чуждестранни разуцнавания от 1978 г. дава на разузнавателните агенции правото, без съдебно одобрение, да подслушват телефонни разговори и да преглеждат електронна кореспонденция между чуждестранни граждани, които се намират извън Съединените щати, но използват американски сателитни канали, комуникационни центрове или интернет сървъри. включително тези, които са собственост на големи компании. По принцип разузнавателните служби нямат право да извършват подобно наблюдение на американци без заповед. Има обаче изключение - гражданите на САЩ могат да бъдат обект на програмата и да бъдат обект на наблюдение, ако имат контакт с чужденци, които са под наблюдение на разузнаването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ