Лавров: Сигурността на Русия трябва да бъде гарантирана при всякакво споразумение с Украйна

Лавров: Сигурността на Русия трябва да бъде гарантирана при всякакво споразумение с Украйна

 Русия не вижда смисъл в нетрайно прекратяване на огъня за замразяване на войната в Украйна, но иска правно обвързващо споразумение за траен мир, което да гарантира сигурността както на Русия, така и на нейните съседи. Това  заяви руският  външен министър Сергей Лавров, цитиран от Ройтерс.
„Примирието е път за никъде“, каза Лавров и добави, че Москва подозира, че подобно слабо примирие просто ще бъде използвано от Запада за превъоръжаване на Украйна.
„Нуждаем се от окончателни правни споразумения, които да фиксират всички условия за гарантиране на сигурността на Руската федерация и, разбира се, на законните интереси на нашите съседи“, каза Лавров.

Той добави, че Москва иска правните документи да бъдат изготвени по такъв начин, че да гарантират „невъзможността за нарушаване на тези споразумения“.
Миналия месец Ройтерс съобщи, че президентът Владимир Путин е готов да обсъди с Доналд Тръмп споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, но изключва възможността за големи териториални отстъпки и настоява Киев да се откаже от амбициите си да се присъедини към НАТО.
Миналата седмица Путин заяви, че е готов на компромис по отношение на Украйна при евентуални разговори с новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за прекратяване на войната и няма условия за започване на преговори с украинските власти.Путин заяви, че бойните действия са сложни, така че е „трудно и безсмислено да се гадае какво предстои... (но) ние се придвижваме, както казахте, към решаването на нашите основни задачи, които очертахме в началото на специалната военна операция“.
Тръмп, който многократно е заявявал, че ще сложи край на войната, заяви в неделя, че Путин иска, отваря нов раздел, да се срещне с него. Русия твърди, че не е имала контакти с бъдещата администрация на Тръмп.

Посланикът на Тръмп за Украйна, генерал-лейтенант в оставка Кийт Келог, ще пътува до Киев и няколко други европейски столици в началото на януари, докато следващата администрация се опитва да сложи бърз край на руско-украинската война, твърдят двама източници, запознати с планирането на пътуването.
„Наистина се надявам, че администрацията на г-н Тръмп, включително г-н Келог, ще се заеме с първопричините за конфликта. Ние винаги сме готови за консултации“, заяви Лавров.

Путин казва, че арогантният Запад, воден от САЩ, пренебрегва интересите на Русия в постсъветското пространство, опитва се да вкара Украйна в своята орбита от 2014 г. насам, а след това я използва за водене на марионетна война, целяща да отслаби - и в крайна сметка да унищожи - Русия.
След като проруският президент беше свален по време на украинската революция на Майдана през 2014 г., Русия анексира Крим и започна да оказва военна подкрепа на проруските сепаратисти в Източна Украйна.
Западът твърди, че нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. е било заграбване на земя в имперски стил от страна на Москва, което е укрепило военния съюз на НАТО и е отслабило Русия.
В неделя президентът Володимир Зеленски заяви, че членството на Украйна в НАТО е „постижимо“, но че Киев ще трябва да се бори, за да убеди съюзниците да го осъществят.
Москва твърди, че перспективата за присъединяване на Украйна към НАТО е била едно от основните оправдания за нейното нахлуване. Русия заяви, че всяко членство на Украйна в НАТО ще направи невъзможно постигането на мирно споразумение.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ