НАТО разработва план за покриване на исканите от Тръмп разходи за отбрана

НАТО разработва план за покриване на исканите от Тръмп разходи за отбрана

Съюзниците от НАТО са започнали да изготвят споразумение за значително увеличаване на разходите за отбрана по начин, който може да отговори на искането на президента на САЩ Доналд Тръмп да се изразходва 5% от брутния вътрешен продукт за военни цели, пише Блумбърг.

Преговарящите във военния алианс постигат напредък по пътя към достигане на 5% от БВП за отбрана и свързани с отбраната разходи до 2032 г. преди срещата на върха на Организацията на Северноатлантическия договор в Хага през юни, твърдят дипломати, запознати с въпроса. Външните министри на НАТО ще обсъдят инициативата на среща в турския курортен град Анталия в сряда и четвъртък.

Средиземноморската среща се провежда на фона на период на активна дипломация, тъй като администрацията на Тръмп настоява за скорошно прекратяване на войната в Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че е готов да се срещне лице в лице с Владимир Путин в Истанбул в четвъртък, докато враждуващите страни се борят с исканията за прекратяване на огъня. Досега руският лидер не е дал знак, че ще присъства.

Споразумение за разходите за отбрана в мащаба, който Тръмп изисква, в момента не е постигнато от нито една от 32-те страни членки на НАТО, включително САЩ. Това би отбелязало най-голямото увеличение на разходите от западните съюзници от края на Студената война, тъй като членовете на НАТО увеличават разходите си след руската инвазия в Украйна.

Още от първия си мандат Тръмп е критикува съюзниците от алианса за това, че не са достигнали прага от 2% от БВП – дългогодишна цел на НАТО. 8 от 32 страни не са достигнали 2% разходи към годишния доклад на НАТО през април

Генералният секретар на алианса Марк Рюте настоява съюзниците да се споразумеят за ниво от 3,5% от БВП през следващите седем години, подкрепено от допълнителни 1,5%, предназначени за по-широк набор от разходи, свързани с отбраната, според висши дипломати, пожелали анонимност. Тази инициатива беше съобщена за първи път от Ройтерс.

Рюте, говорейки пред репортери в САЩ миналия месец, заяви, че целта на срещата на върха в Хага – първата на Тръмп от завръщането му в Белия дом, ще бъде да се пребалансират разходите в рамките на алианса, като се има предвид прекомерно големият дял на САЩ в сравнение с европейските съюзници от НАТО и Канада.

Министрите в Анталия ще обсъдят какъв вид разходи ще се отчитат към компонента от 1,5%, включително области като военна мобилност, стоки с двойна употреба и киберсигурност, казаха дипломатите, добавяйки, че разговорите са в начален етап. Остава неясно дали този сегмент ще включва съществуващи разходи или ще изисква нови ангажименти.

Предложението на Рюте включва редовен и строг механизъм за проверка, за разлика от по-свободните цели, определени в момента от съюзниците.

Увеличаването на разходите с порядък в обсъждания срок ще бъде огромно предизвикателство, според един висш европейски дипломат, въпреки че мнозина сега смятат усилията за необходими, за да се изпрати силно послание до Кремъл.

Някои членове на НАТО, включително Италия и Испания, едва наскоро обявиха, че са достигнали нивото от 2%. Очаква се всички да покрият стария показател до срещата на върха, според човек, запознат с въпроса.

Новата основна цел от 3,5% се основава на амбициозни нови отбранителни планове, изготвяни от НАТО. Алиансът е разпространил подробни, строго класифицирани списъци с оръжия и други способности до правителствата на страните членки, които ръководителите на отбраната ще обсъдят в Брюксел в сряда.

Списъците, известни като цели за способности, са широко приети от съюзниците и вероятно ще бъдат подписани на среща на министрите на отбраната в Брюксел в началото на юни, според хора, запознати с дискусиите. Това ще доведе до официално приемане на срещата на върха на 24-25 юни в Хага.

Според европейски дипломати се очаква срещата на върха да бъде по-кратка от предишните срещи и да се фокусира върху разходите и индустриалното развитие, като кулминацията ще бъде кратка декларация. Един дипломат каза, че темата ще бъде алиансът, а не бъдещето на Украйна в него. Скептицизмът на Тръмп относно членството на Украйна в НАТО засега извади тази опция от дневния ред.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ