Обявиха Нобеловата награда за мир

Обявиха Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир беше присъдена на Nihon Hidankyo - японска организация на оцелелите от американските атомни бомбардировки над Хирошима и Нагасаки. Наградата се присъжа за активността на организацията срещу ядрените оръжия, съобщи Асошиейтед прес.

Йорген Ватне Фриднес, председател на норвежкия Нобелов комитет, каза, че наградата е присъдена, тъй като „забраната за използване на ядрено оръжие в наше време е подложена на натиск“.  Той каза, че Нобеловият комитет „желае да почете всички оцелели, които въпреки физическото страдание и болезнените спомени, са избрали да използват своя тежък опит, за да възраждат надежда и ангажираност за мир“.

Усилията за премахване на ядрените оръжия са били почитани и в миналото от Нобеловия комитет. Международната кампания за премахване на ядрените оръжия печели наградата за мир през 2017 г., а през 1995 г. Джоузеф Ротблат и Пъгуошкитеа конференции за наука и световни проблеми печелят наградата за „техните усилия да намалят ролята на ядрените оръжия в международната политика и в по-дългосрочен план, за премахване на тези оръжия.

Тазгодишната награда беше присъдена на фона на опустошителни конфликти, бушуващи в света, особено в Близкия изток, Украйна и Судан. Алфред Нобел заявява в завещанието си, че наградата трябва да се присъжда за „най-всеобхватната или най-добрата работа за братство между нациите, за премахването или намаляването на армиите и за провеждането и насърчаването на мирни конгреси“.

Миналогодишната награда отиде при хвърлената в затвора иранска активистка Наргес Мохамади за нейното застъпничество за правата на жените и демокрацията и против смъртното наказание. Нобеловият комитет каза, че това също е признание за „стотиците хиляди хора“, които демонстрираха срещу „политиките на дискриминация и потисничество на жените на теократичния режим в Иран“.

Преди месец се появиха спекулации, че норвежкият Нобелов комитет, който определя победителя, изобщо няма да даде наградата и ще обяви „бяла година“, заради многото конфликти в света.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ