ОАЕ обявиха създаването на нов инвестиционен фонд за климатични действия

ОАЕ обявиха създаването на нов инвестиционен фонд за климатични действия

ОАЕ обявиха създаването на нов инвестиционен фонд за климатични действия

Обединените арабски емирства (ОАЕ) се ангажираха да внесат 30 милиарда долара в нов частен глобален климатичен фонд за ускоряване на световните усилия за създаване на по-справедлива спрямо климата финансова система, съобщи пресслужбата на 28-ата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата (КОП28), предаде БТА.

ОАЕ обявиха създаването на новия частен инвестиционен фонд и намерението си за вноска в него само ден, след като се ангажираха да внесат 100 милиона щатски долара в световния фонд за компенсации за понесени загуби и щети на климатично уязвимите страни по света, чието създаване бе принципно договорено на КОП27 в Египет.

Новоучреденият фонд АЛТЕРА (ALTERRA) трябва да стане най-мащабният в света частен инвестиционен инструмент за действия срещу климатичните промени. Целта му е да мобилизира 250 милиарда долара глобално до 2030 г. Дотогава нововъзникващите пазари и развиващите се икономики ще се нуждаят от 2,4 трилиона щатски долара годишно за справяне с изменението на климата.

Председател на фонда ще е Султан ал Джабер, президент на КОП 28, министър на индустриите и високите технологии и ръководител на Националната петролна компания на Абу Даби, а негов изпълнителен директор ще бъде посланик Маджид ал Суайди, генерален директор на КОП28.

Учредяването на новия инвестиционен инструмент бе определено от Султан ал Джабер като "определящ момент" в създаването на нова ера в международните климатични финанси.

АЛТЕРА се учредява от "Люнейт" (Lunate) – независим глобален мениджър на алтернативни инвестиции, базиран в Абу Даби, който в момента управлява активи за над 50 млрд. долара. Първоначално новият инвестиционен инструмент ще си партнира с три водещи инвестиционни компании – "Блекрок" (BlackRock), "Брукфийлд" (Brookfield) и Ти Пи Джи (TPG), които се очаква да привлекат капитал от други институционални инвеститори и световни структури, като се планира разширяване на партньорството след КОП28.

В момента частният капитал не действа достатъчно бързо или в необходимия мащаб, за да се отговори на климатичните промени. Пречки се усещат най-силно в страните с нововъзникващи пазари и развиващите се икономики, отбелязват организаторите на световния форум.

Въпросът за финансирането на борбата с климатичните промени и усилията на страните да се адаптират към тях е сред основните теми на годишната конференция на ООН, която бе открита вчера и ще продължи в Дубай до 12 декември. 

Днес бе открита Срещата на върха в рамките на форума, в която участва и българският държавен глава Румен Радев. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ