Обединеното кралство преразглежда регулаторната рамка за социалните мрежи след безредиците в страната
Британското правителство обмисля промени в Закона за онлайн безопасността, предназначен да регулират социалните медии, след седмица на антиимигрантски бунтове и безредици, разпалени от невярна информация онлайн, пише Ройтерс.
Законът, който бе приет през октомври, но не се очаква да влезе в сила преди началото на следващата година, позволява на правителството да глобява компаниите за социални мрежи до 10% от глобалния им оборот, ако бъдат установени нарушения.
Понастоящем компаниите са изправени пред глоба само ако не могат да контролират незаконното съдържание, включително подбуждане към насилие или реч на омразата. Предложените промени биха могли да накарат британския медиен регулатор Ofcom да санкционира компаниите, ако позволят „законно, но вредно“ съдържание, като например дезинформация, да се разпространява.
Наскоро избраното британско лейбъристко правителство наследи законодателството от консерваторите, които прекараха много месеци в коригиране на законопроекта в опит да балансират правото на свобода на словото с опасенията относно онлайн вредите.
В петък YouGov публикува проучване сред повече от 2000 възрастни, което установи, че две трети от анкетираните (66%) смятат, че компаниите за социални мрежи трябва да носят отговорност за публикации, подбуждащи към престъпно поведение.
Други 70% от анкетираните казват, че компаниите за социални мрежи не са обект на достатъчно силни регулации, а 71% казват, че не правят достатъчно, за да противодействат на дезинформацията, докато бунтовете продължават.
Министърът на кабинета Ник Томас Саймъндс каза в петък, че правителството ще преразгледа рамката на закона.
„Очевидно има аспекти на Закона за онлайн безопасност, които все още не са влезли в сила. Ние сме готови да направим промени, ако е необходимо“, каза той пред „Скай нюз“.
Кметът на Лондон Садик Хан каза пред „Гаридън“ в четвъртък, че Законът за онлайн безопасността трябва да бъде изменен след размириците.
„Мисля, че това, което правителството трябва да направи много бързо, е да провери дали е подходящ за целта. Мисля, че не е“, каза той пред изданието.
Безредиците на острова започнаха, след като широко разпространени онлайн публикации погрешно идентифицираха заподозрения убиец на три малки момичета при нападение с нож на 29 юли като мигрант и мюсюлманин.
Докато бунтовниците се сблъскваха с полицията в някои градове в Англия, собственикът на X Илон Мъск използва платформата си, за да сподели подвеждаща информация с милионите си последователи, включително един пост, в който се предполага, че гражданската война в Обединеното кралство е „неизбежна“.
Говорителят на британския премиер Киър Стармър каза, че „няма оправдание“ за подобни коментари.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.