Папата отправи поздрави към "благородния" китайски народ

Папата отправи поздрави към благородния китайски народ

В неделя папа Франциск изпрати поздрави до Китай, като нарече гражданите му "благороден" народ и помоли католиците в страната да бъдат "добри християни и добри граждани“, предава Ройтерс.

В края на литургията папата импровизира в словото си и призова бившия и настоящия архиепископ в Хонконг кардинал Джон Тун Хон и архиепископ Стивън Чоу да застанат до него, докато той говори.

"Тези двама братя епископи от Хонконг са почетният епископ на Хонконг и настоящият епископ на Хонконг. Бих искал да се възползвам от тяхното присъствие, за да изпратя сърдечен поздрав на благородния китайски народ", каза той на италиански език.

"Пожелавам всичко най-добро на целия (китайски) народ, да върви напред, винаги да напредва. А към китайските католици отправям молба да бъдат добри християни и добри граждани", каза той.

Франциск говори в края на безпрецедентно събитие, при което той и почти цялото католическо население на една страна бяха в една и съща зала. По време на пътуването си в Монголия, което приключва в понеделник, той посещава католическа общност, която наброява едва 1450 души.

В събота, с думи, които изглежда бяха насочени по-скоро към Китай, отколкото към Монголия, Франциск заяви, че правителствата няма от какво да се страхуват от Католическата църква, защото тя няма политически цели.

Пекин следва политика на "синизиране" на религията, като се опитва да изкорени чуждото влияние и да наложи подчинение на комунистическата партия.

Знаковото споразумение от 2018 г. между Ватикана и Китай относно назначаването на епископи е в най-добрия случай несигурно, като Ватиканът се оплаква, че Пекин го е нарушил няколко пъти.

Фразата, използвана от папата в неделя - "добри християни и добри граждани" - е една от тези, които Ватиканът използва често в опитите си да убеди комунистическите правителства, че даването на повече свобода на католиците само ще подпомогне социалния и икономическия напредък на техните страни.

Ватиканът използва същата фраза за Виетнам, който през юли подобри отношенията си, като позволи на Ватикана да има постоянен папски представител в Ханой.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ