Politico: Макрон се готви да пренебрегне Шолц в Париж
Дали лидерите на Германия и Франция Олаф Шолц и Еманюел Макрон ще успеят да изгладят скритият конфликт помежду им - всички останали партньори в ЕС ще следят с внимание днес знакова среща на четири очи, която ще се проведе в Париж. Двамата лидери ще се срещнат на работен обяд. "Макрон се готви да пренебрегне Шолц в Париж", пише обаче в. Politico.
Разногласията между двамата лидери са главно по енергийни въпроси. В последните седмици Шолц и Макрон спореха кой е най-добрият вариант за преодоляването на енергийната криза. Германия подкрепя изграждането на газопровода MidCat, който ще доставя газ от Алжир, Нигерия, Катар, Съединените щати и други страни до югозападната част на Франция и оттам до Европа. Френските власти обаче смятат строителството за нерентабилно, тъй като Париж се осигурява с електроенергия с помощта на атомни електроцентрали и възобновяеми енергийни източници. Сигнал за противопоставянето бе и отменената миналата седмица планирана среща на правителствено ниво между Германия и Франция. Тя беше отложена за януари поради сериозни разногласия по текста на съвместната декларация. Изданието обръща внимание и на факта, че различията между правителствата са били забележими още на последната среща на върха на ЕС в Брюксел. Според Politico френските служители се оплакват, че германските власти не ги третират като близък партньор. Например те твърдят, че Германия не ги е информирала за пакета от намаления на енергийните цени на страната.
Сега отношенията между Еманюел Макрон и Олаф Шолц, лидерите на двете най-големи икономически сили на ЕС, са толкова ледени, че те дори се боят да се появят заедно пред пресата, пише изданието. В навечерието на днешната работна среща в Париж в сряда, Берлин обяви, че двамата лидери ще направят съвместно изявление пред камерите, което обикновено е проява на рутинна дипломатическа любезност след двустранни срещи.
Снощи обаче Елисейският дворец направи специално изявление, че не е планирана съвместна пресконференция. Ако в крайна сметка наистина не се стигне до общ брифинг, това би било знак за доста пренебрежително отношение към Шолц, който пътува с цял прескорпус до Париж, а оттам продължава към Атина за друго държавно посещение. Отказването на пресконференция на гостуващ лидер е политическа тактика, която обикновено се прилага за негласно демонстриране на порицание, както наскоро направи Шолц, когато унгарският премиер Виктор Орбан посети Берлин, припомня Politico.
„Можем да предположим, че досега е имало липса на контакт и обмен между съответните нови правителствени екипи на Шолц и Макрон“, казва Сандра Визер от германската либерална Свободна демократическа партия, която е член на борда на Френско-германската парламентарна асамблея. „Така че със сигурност сме и в началото на нови междуличностни политически отношения, за които първо трябва да се изгради доверие.“
Френските власти са недоволни, че Берлин не гледа на тях като на достатъчно като близък партньор. Париж например твърди, че не е бил информиран предварително за вътрешния пакет за облекчаване на цените на енергията в Германия от 200 милиарда евро - и се е уверил, че Берлин е наясно с тяхното разочарование. „В моите разговори с френски парламентаристи стана ясно, че хората в Париж искат повече и по-тясна координация с Германия“, коментира Шантал Копф, депутат от Зелените, една от трите партии в управляващата коалиция в Германия, и член на борда на френско-германската парламентарна асамблея.
„Досега това сътрудничество винаги е работило добре по време на криза – помислете например за фонда за възстановяване по време на кризата с коронавируса – и сега французите също с право искат отговорите на настоящата енергийна криза или как да се справят с Китай , да бъдат тясно координирани“, казва Копф.
Подобно е заключението и на Сандра Визер. „Париж е раздразнен от това, че Германия се бори сама с овладяването на цената на газа, както и от подкрепа за съвместни европейски проекти за отбранителни технологии“, каза тя. В същото време тя обвинява френското правителство, че доскоро е протакало новата тръбопроводна връзка между Иберийския полуостров и Северна Европа.
НОВ КОМЕНТАР
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Rolls-Royce сключи сделка за изграждане на малки ядрени реактори в Швеция
Компании |Президентът на FIFA посети съблекалнята на Иран и подкрепи играчите
Спорт |Крахът на социалния консерватизъм и опасностите пред Европа
Общество |Председателят на Европейския парламент иска разследване срещу евродепутат, близък до Русия
ЕС |"Уникредит Булбанк" и Банка ДСК държат най-много от парите на държавните институции
България | Advertorial |Русия пуска свой колайдер
Свят | Advertorial |На днешната дата, 17 юни. Имен ден празнуват Мануил, Емануил, Емануила, Емануела
На днешната дата |Коренна промяна на валутния пазар
Финанси | Advertorial |Съществуват 5 стадия на любовта. Но повечето хора не преминават през третия
Маркетинг | Advertorial |Samsung създаде микро карта с памет от 256 GB
Технологии |Кометата Джонсън се приближава до Земята
Вселена | Advertorial |Renault празнува 40-годишен юбилей във Формула 1
Автомобили |ADVERTORIAL
Blink parking се превръща в естествения дигитален избор за плащане на паркирането в зона
cargo-partner разширява европейската си мрежа за автомобилен транспорт в отговор на нарастващото търсене и тенденциите за nearshoring
Коментари
Няма въведени кометари.