Разходите за храна във Великобритания са нараснали с 6% заради Брекзит
Брекзит е увеличил средният разход за хранителни продукти на всяко британско семейство с 210 паунда в рамките на две години, сочи ново прочуване, цитирано то Си Ен Би Си.
Сметките за храна на домакинствата са нараснали с 6% от 31 януари 2020 г., когато Обединеното кралство официално напусна Европейския съюз, до края на 2021 г., установи проучване на Центъра за икономическо представяне (CEP) на London School of Economics.
Домакинствата с ниски доходи са били най-тежко засегнати, като покачването на хранителните цени, предизвикано от Брекзит, е добавило 1,1% към общите им разходи за живот. При по-заможните домакинства увеличението е от 0,7%.
Като цяло потребителите в Обединеното кралство са платили 5,8 млрд. паунда допълнителни разходи за хранителни стоки през двете години, показва проучването.
Великобритания гласува да напусне ЕС през юни 2016 г., но след това последваха няколко години напрегнати преговори, преди страната официално да излезе от блока през януари 2020 г. и да излезе от единния пазар и митническия съюз през януари 2021 г.
Въпреки че търговията между Обединеното кралство и ЕС остава освободена от мита съгласно правилата на споразумението, бяха добавени обширни митнически проверки, изисквания за правила за произход и санитарни мерки за търговия с животни и растения, което предизвика затруднения за вносителите и износителите.
„Напускайки ЕС, Обединеното кралство замени дълбоки търговски отношения с малко пречки за търговията, при която се изискват широк набор от проверки, формуляри и стъпки, преди стоките да могат да преминат границата“, коментира Ричард Дейвис, професор в Бристолския университет и съавтор на изследването.
Изследването предхожда скока на инфлацията тази година след нахлуването на Русия в Украйна и по-широките проблеми с веригите за доставки. Годишното покачване на цените в Обединеното кралство достигна 41-годишен връх от 11,1% през октомври, докато инфлацията при храните достигна 12,4% през ноември.
Британските потребители вече могат да очакват да платят 682 паунда повече за сметката си за храна тази година, според скорошно изследване на фирмата за пазарни проучвания Kantar.
ОИСР заяви миналата седмица, че Обединеното кралство изостава значително от другите развити икономики, записвайки второто най-лошо представяне след сред големите икономики в света след Русия
.Великобритания е единствената икономика от Г-7, включваща още Канада, Франция, Германия, Италия, Япония, САЩ, която все още не се е върнала към темпа на растеж отпреди пандемията.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.