Румъния може да поиска консултации по чл. 4 в НАТО заради инцидентите с дронове

ЕС

Румъния може да задейства член 4 от договора за НАТО, каза министърът на външните работи на страната Оана Цою в интервю за Диджи24. Тя направи коментара, след като по-рано тази сутрин дрон навлезе за кратко във въздушното пространство на страната. По думите й всеки съюзник на Алианса може да поиска неговото задействане по всяко време, когато е необходима координация.

Член 4 гласи, че членовете на Организацията на Северноатлантическия договор ще се консултират помежду си, когато някой от тях прецени, че неговата територия, политическа независимост или сигурност са застрашени. Дискусиите в Северноатлантическия съвет – основният политически орган на НАТО, могат потенциално да доведат до някаква форма на съвместно решение или действие. От създаването на НАТО през 1949 г. член 4 е бил приложен седем пъти, като последният път е през февруари 2022 г., когато България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия поискаха консултации след руската инвазия в Украйна, предава изданието, цитирано от БТА. 

„Когато Член 4 беше задействан по време на първоначалните атаки на Русия в Крим, Румъния беше сред ключовите страни в този процес. Всъщност тогава щеше да е по-добре цялата международна общност да обърне по-голямо внимание на перспективите на Румъния, Полша и страните от Източния фланг; сега обаче сме в момент, в който подобна координация между съюзниците продължава. Както знаете, НАТО вчера зае ясна позиция относно инцидентите в Румъния и ние продължаваме тази координация със съюзниците си както на военно, така и на дипломатическо ниво“, каза днес Оана Цою.

Запитана какво означава, че Румъния ще инициира дипломатически протест пред Москва, Оана Цою обясни, че това е сигнал за всички международни партньори.

„Това е дипломатическа мярка да изясним къде поемаме отговорност – ключов момент в разговорите, които водим в рамките на НАТО и с международни партньори, насочени към засилване на възпиращите и отбранителни способности на румънска територия. От съществено значение е всеки от нашите партньори да види, че не заемаме двусмислена позиция спрямо Русия“, допълни министърът на външните работи на Румъния.

На въпрос дали САЩ са реагирали на инцидентите с дронове, румънският тя отгоговори: „Разбира се, ние водим чести разговори със съюзниците си в Съединените американски щати. Това се случва всеки път. Бих ви припомнила, че след предишни инциденти системата за борба с дронове Merops бе разположена на румънска територия и е интегрирана в оперативната система на НАТО.“

Относно възможността държавите-членки на Северноатлантическия алианс да изпратят допълнителна помощ на Румъния, външният министър отбеляза, че в началото на юни Италия е разположила четири самолета Eurofighter Typhoon заедно с контингент от 180 военнослужещи.

„Вчера се проведе и дискусия с министъра на външните работи на Великобритания. След предишни инциденти те продължиха своя принос към въздушното патрулиране. Канада, друг съюзник в НАТО, също поддържа присъствие. Те допринасят за сигурността в Черноморския регион“, уточни Оана Цою.

Тя отбеляза още, че балтийските държави и страните по Източния фланг също са били много ясни в подкрепата си за Румъния.

„Унгария също беше сред първите държави, които публично изразиха подкрепа за Румъния и ще продължи да го прави“, добави Оана Цою.

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Екстремните горещини в Италия се отразяват пагубно върху пазара на пармезан
Тестват човешката коса като бариера за филтриране на нефт и пластмаси от океана
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Джони Деп води преговори за участие в шестата част на знаковата поредица „Карибски пирати“
Пожар в Сърбия причини задимяване в София и Перник. Какви са нивата на фини прахови частици? (Обновена)
ЕЦБ предупреждава: Очаква се корекция на пазара заради бума на AI акциите
Новият механизъм за изчисляване на минималната заплата трябва да е готов до 21 август
Четири индикатора ще определят в какви граници може да нарасне минималната заплата
Основният спонсор на "Евровизия" се оттегля от конкурса
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
„Камаз“ разработва безпилотни автобуси
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Ефремова заяви, че няма да допусне запазване на настоящото ниво на минималната работна заплата от 1 януари 2027 г.
Франция ще строи шест нови АЕЦ
С решение на борда: Центърът „Кенеди“ във Вашингтон си връща името на Тръмп
Великобритания намалява директната помощ за страните от Африка с повече от 40%
След 50 г. в космоса: NASA намери начин апаратът Voyager 2 да продължи пътуването в междузвездното пространство
Швеция понижава възрастта за наказателна отговорност за деца на 14 години
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"
Кратка история на автомагистрала „Тракия”
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Емоционалната устойчивост се превръща в най-ценното умение в работата
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
Милиардерът Питър Тийл придоби 1% дял в аржентинска петролна компания, работеща във „Вака Муерта“
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Какво да направите, когато най-добрият ви служител загуби мотивация?
Защо хората напускат работа? Всичко опира до четири думи
Forbes: Урсула фон дер Лайен е най-влиятелната дама в света