САЩ: Иран за 12 дни може да произведе материал за атомна бомба

САЩ: Иран за 12 дни може да произведе материал за атомна бомба

САЩ: Иран за 12 дни може да произведе материал за атомна бомба

Сега възможностите на Иран са такива, че той може да произведе необходимия материал за създаване на атомна бомба за 12 дни, каза заместник-министърът на отбраната на САЩ по политическите въпроси Колин Кал.

„През 2018 г. на Иран биха му потрябвали около 12 месеца, за да произведе една бомба от запас делящи се компоненти. Сега това ще отнеме 12 дни“, каза Кал пред комисията по въоръжените сили на Камарата на представителите. „Иран постигна впечатляващ напредък в ядрената област“, ​​подчерта той.  Кал добави, че връщането към ядрената сделка все още е „най-добрият вариант от всички“, но отбеляза, че въпросът засега е отложен.

„Миналото лято представихме предложения за споразумения, които Иран нямаше да приеме. Не мисля, че сме на ръба да се върнем към ядреното споразумение“, каза той.

Ден преди това Bloomberg, позовавайки се на данни на МААЕ, съобщи, че запасите на Иран от 60% обогатен уран са се увеличили с 40% от ноември миналата година. В същото време запасите от уран, обогатен до 60%, са се увеличи от 62,3 kg на 87,5 kg.

Според доклад на Международната агенция за атомна енергия, получен в световни медии, Иран също потвърди, че пробите, взети на 22 януари в ядреното съоръжение във Фордо, съдържат частици, обогатени до 83,7%. В същото време Техеран обясни, че това се дължи на "непреднамерени колебания в нивото на обогатяване".

От международната организация на свой ред посочиха, че продължават разследването за установяване на причината за откриването на такива частици.

В допълнение, някои западни медии посочват, че към 12 февруари запасите на Иран от уран, обогатен до всяко ниво, са достигнали 3760,8 кг, над 18 пъти повече от нивото, договорено в иранската ядрена сделка.

Иранска ядрена сделка?

През 2015 г. „шесторката“ международни посредници (Великобритания, Германия, Китай, Русия, САЩ, Франция) и Иран подписаха Ядрено схоразумение, което включва премахване на санкциите срещу Иран в замяна на ограничаване на ядрената програма на Техеран.

През май 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се оттегли от Ядрената сделка и възстанови едностранните антиирански санкции. В отговор Техеран започна постепенно да отхвърля задълженията си за ограничаване на ядрената си програма по споразумението.

Сегашният президент на САЩ Джо Байдън обяви готовността си да се върне към Ядрената сделка при определени условия. Във Виена, с посредничеството на Великобритания, Германия, Китай, Франция, Русия и ЕС се проведоха няколко кръга от непреки преговори между Иран и САЩ за условията за възстановяване на Ядрената сделка. Скоро обаче преговорите останаха на пауза, която се проточи досега.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ