Trump Tower в Дамаск? Сирия ухажва президента на САЩ в търсене на облекчение на санкциите
Trump Tower в Дамаск, разведряването на отношенията с Израел и достъпът на САЩ до сирийския петрол и газ са част от стратегическия план на сирийския лидер Ахмед ал-Шараа, който ще опита да се срещне лично с президента на САЩ Доналд Тръмп по време на визитата му в Близкия изток, твърдят запознати източници, цитирани от Ройтерс.
Джонатан Бас, американски про-Тръмп активист, който на 30 април се срещна с Шараа в продължение на четири часа в Дамаск, заедно със сирийски активисти и представители на арабските държави от Персийския залив, се опитва да организира знакова - макар и много малко вероятна, среща между двамата лидери тази седмица по време на посещението на Тръмп в Саудитска Арабия, Катар и Обединените арабски емирства.
Сирия полага усилия да изпълни условията, определени от Вашингтон, за облекчаване на американските санкции, които държат страната откъсната от световната финансова система и правят икономическото възстановяване изключително трудно след 14 години на ожесточена война.
Бас се надява, че ако Тръмп седне в една стая с Шараа, който все още е определен от САЩ като терорист заради миналото си в Ал Кайда, това би могло да помогне за смекчаване на позицията на републиканския президент и неговата администрация относно Дамаск и за охлаждане на все по-напрегнатите отношения между Сирия и Израел.
Част от залога за това усилие се основава на историята на Тръмп в нарушаването на дългогодишните табута във външната политика на САЩ, като например срещата му със севернокорейския лидер Ким Чен Ун в демилитаризираната зона между Северна и Южна Корея през 2019 г.
„Шараа иска бизнес сделка за бъдещето на страната си“, каза Бас, отбелязвайки, че тя може да обхваща енергийната експлоатация, сътрудничеството срещу Иран и ангажираност с Израел.
„Той ми каза, че иска Trump Toweer в Дамаск. Иска мир със съседите си. Това, което ми каза, е добро за региона, добро за Израел“, добави Бас.
Сирийски представители и служител на президентството в медиите не са отгоорили на искане за коментар.
Шараа е разговарял с фактическия лидер на Саудитска Арабия – престолонаследника Мохамед бин Салман, в неделя, според сирийското президентство.
Близък до Шараа каза след това, че среща между Тръмп и Шараа остава възможна в Саудитска Арабия, но не потвърди дали Шараа е получил покана.
„Дали срещата ще се проведе, няма да се знае до последния момент“, заяви източникът.
Среща между Тръмп и Шараа по време на посещението на американския президент в региона се смята за малко вероятна, предвид натоварения график на американския президент, неговите приоритети и липсата на консенсус в екипа на Тръмп за това как да се подходи към Сирия.
Източник, запознат с текущите усилия, каза, че среща на високо ниво между Сирия и САЩ е била планирана в региона през седмицата на посещението на Тръмп, но че тя няма да бъде между Тръмп и Шараа.
„Определено има усилия“, коментир Чарлз Листър, ръководител на Сирийската инициатива в Института за Близкия изток.
„Идеята е, че директният контакт с Тръмп е най-добрият път, защото в администрацията има твърде много идеолози“, добави той.
Вашингтон все още не е формулирал и артикулирал последователна политика за Сирия, но администрацията все повече разглежда отношенията с Дамаск от гледна точка на борбата с тероризма, твърдят трима източници, включително американски служител, запознат с процеса на разработване на политиката.
Този подход беше илюстриран от състава на американската делегация на среща миналия месец между Вашингтон и сирийския външен министър Асад аш Шибани в Ню Йорк, в която участваше и висш служител по борба с тероризма от Държавния департамент, посочват двама от източниците.
Американски служители съобщиха на Шибани, че Вашингтон е намерил предприетите от Дамаск стъпки за недостатъчни, особено по отношение на искането на САЩ за отстраняване на чуждестранни бойци от висши постове в армията и експулсиране на колкото се може повече от тях.
Оттогава Министерството на финансите на САЩ е предало свои собствени искания към сирийското правителство, с което броят на условията достигна повече от дузина, твърди един от източниците.
Държавният департамент на САЩ отказа да разкрие кой е присъствал на срещата от американска страна и заяви, че не коментира частни дипломатически разговори.
Говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом Джеймс Хюит заяви, че действията на временните сирийски власти ще определят бъдещата подкрепа от страна на САЩ или евентуалното облекчаване на санкциите.
Маслинова клонка
Ключова цел на сирийските предложения към Вашингтон е да се покаже, че Дамаск не представлява заплаха за Израел, който ескалира въздушните удари в Сирия, откакто бунтовниците, превърнали се в ръководители на страната, свалиха бившия президент Башар Асад миналата година.
Сухопътните сили на Израел окупираха територия в югозападна Сирия, докато правителството лобира пред САЩ да запази Сирия децентрализирана и изолирана.
Израел заяви, че има за цел да защити сирийските малцинствени групи. Сирия определи ударите като ескалация.
Миналата седмица Шараа потвърди непреки преговори с Израел, насочени към успокояване на напрежението, след като Ройтерс съобщи, че такива разговори са се провели чрез ОАЕ.
Бас заяви, че Шараа му е казал да предава съобщения между Сирия и Израел, които може да са довели до директна среща между израелски и сирийски представители.
Но Израел скоро възобнови ударите, включително един близо до президентския дворец, който той представи като послание към сирийските владетели да защитят друзското малцинство в страната на фона на сблъсъци със сунитски бойци.
„Шараа изпрати на израелците маслинова клонка. Израел изпрати ракети“, каза Бас.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Най-старата банка в света Monte dei Paschi има купувач за 30 милиарда евро
Финанси |Китай помага за задържане на цените на петрола под $100 за барел, но това няма да продължи дълго
Енергетика |Кралската поща на Великобритания достави списание на мъж с 19 години закъснение
Любопитно |Bloomberg: Airbus предупреждава клиентите си за забавяне на доставките с няколко месеца
Компании |Financial Times: Европейските шофьори намаляват покупките на гориво поради ръста на цените
ЕС |Звездите за бизнеса от 8 до 14 юни: Фокусът пада върху сигурността и устойчивите решения
Хороскоп |Главният секретар Георги Кандев напуска МВР
Общество |Поздравления за повишението! Сигурни ли сте, че го искате?
Техники за успех |Смъртта на “пластмасовия” маркетинг: защо авторството ще бъде най-ценният актив в ерата на изкуствения интелект?
Маркетинг |Александър Пулев: Очаквам намаление от 15 до 30% на стоките от първа необходимост
България |Швейцарски компании са инвестирали 27 млрд. долара в САЩ след споразумението за митата
Икономика |Река Ефрат някога се е вливала в Средиземно море
Наука и Здраве |На днешната дата, 8 юни. Световен ден на океаните
На днешната дата |ADVERTORIAL
Алианц Банк България и Групата на ЕИБ осигуряват 340 млн. евро за бизнеса в България
Национална библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ и blink обединяват усилия в дарителска кампания за реставрацията на емблематичната сграда на библиотеката
Коментари
Няма въведени кометари.