Вътрешен доклад на ООН прогнозира катастрофални последици от скока в добива на полезни изкопаеми
Очаква се световното производство на полезни изкопаеми да нарасне с 60% до 2060 г. с пагубни въздействия върху околната среда. Това съобщава вестник The Guardian, позовавайки се на непубликуван доклад на ООН.
Световното производство на полезни изкопами се е увеличило почти четири пъти от 1970 г. насам, движено от нарастването на населението и индустриализацията на световната икономика, отбелязват авторите на доклада. Това е довело до глобално затопляне и замърсяване на околната среда.
По-нататъшното увеличение на този показател в прогнозния период почти сигурно ще предизвика сериозни последици за околната среда, по-чести и тежки бури, суши и други природни бедствия, казва Янез Поточник, съпредседател на групата анализатори, изготвили доклада. „По-високите темпове на производство ще доведат до по-сериозни последици", каза той. „По същество не са останали безопасни места на Земята. Екстремните природни явления просто ще станат още по-чести."
Авторите на изследването призовават не да се разширява добивът на природни ресурси, а да се използват по-ефективно наличните ресурси във всички сфери на икономиката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.