Великобритания връща на Мавриций последната си африканска колония след дългогодишен спор

Великобритания връща на Мавриций последната си африканска колония след дългогодишен спор

Великобритания се съгласи да предаде островите Чагос на държавата Мавриций, слагайки край на години на ожесточен спор за последната африканска колония на Обединеното кралство, съобщава в. Guardian. Това е архипелаг от над 60 острова в Индийския океан, а последното решение осигурява бъдещето на стратегически важна военна база на Великобритания и САЩ.

Споразумението ще позволи право на завръщане за жителите на островите Чагос, които Обединеното кралство е прогонило от домовете им през 60-те и 70-те години на миналия век, за да направи военната база. Правозащитните организации определят това като престъпление срещу човечеството и един от най-срамните епизоди на следвоенния колониализъм.

Изклюмението е за ключовия остров Диего Гарсия, който е приел съвместната британско-американска военна база и който ще остане под контрола на Обединеното кралство. Плановете за базата бяха причината Великобритания да отдели островите Чагос от останалата част от държавата Мавриций , на която  предостави независимост през 1968 г., след това насилствено разсели към 1500- 2000 души.

Островите Чагос са в основата на така наречената от Великобритания Британска територия в Индийския океан от 1965 г. Държавата Мавриций се намира на изток от Мадагаскар и е на около 2100 км югозападно от островите Чагос.

Базата на американските военноморски сили в Диего Гарсия е построена през 70-те години на миналия век и осигурява това, което американските власти определят като "почти незаменима платформа“ за операции по сигурността в Близкия изток, Южна Азия и Източна Африка. 

Оливие Банкулт, председател на Chagos Refugee Group, който е бил на четири години, когато семейството му е депортирано в Мавриций,  приветства решението като „голям ден“, съобщава в. Guardian. „Това беше дълга борба, продължила повече от 40 години и много от нашите хора починаха“, каза Банкулт, който беше поставил редица правни предизвикателства за суверенитета на островите в съдилищата на Обединеното кралство от 2000 г. насам. „Но днес е знак за признание за несправедливостта, извършена срещу жителите на Чагос, които бяха принудени да напуснат домовете си“, казва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ