Започват изслушванията в Международния съд по обвиненията срещу Израел за геноцид в Газа

Започват изслушванията в Международния съд по обвиненията срещу Израел за геноцид в Газа

Започват изслушванията в Международния съд по обвиненията срещу Израел за геноцид в Газа

Днес Международният съд на ООН ще разгледа дело, заведено от Южна Африка, обвиняващо Израел в извършване на геноцид срещу палестинците в Газа, предаде Би Би Си.

В делото се призовава съда да нареди на Израел да спре военните операции там.

Съдът в хага ще даде само становище по обвиненията в геноцид, тъй като делото не е наказателен процес, въпреки че се следи внимателно.

Израел категорично отхвърли обвинението като неоснователно.

В своето заявление Южна Африка казва, че действията на Израел „целят да доведат до унищожаването на значителна част от палестинската национална, расова и етническа група“.

В него се казва, че действията на Израел включват „убиване на палестинци в Газа, причиняване на сериозни телесни и психически наранявания и налагане на условия на живот, предназначени да доведат до тяхното физическо унищожение“.

Страната призовава съдът да приложи „временни мерки“, включително прекратяване на всички военни действия в Газа.

Израелският президент Ицхак Херцог нарече обвиненията „отвратителни и абсурдни".

„Ние ще бъдем в Международния съд и ще представим гордо нашия случай на самозащита… съгласно хуманитарното право“, каза той.

Държавният глава добави, че израелската армия „прави всичко възможно при изключително сложни обстоятелства на място, за да се увери, че няма да има непредвидени последици и цивилни жертви“.

Международният съд - съдът на ООН със седалище в Хага в Нидерландия, може да се произнесе бързо по искането на Южна Африка Израел да спре военната си кампания, но окончателното решение дали Израел извършва геноцид може да отнеме години.

Решенията на МС са теоретично правно обвързващи за страните в МС, които включват Израел и Южна Африка, но не могат да бъдат прилагани от самия съд.

 През 2022 г. съдът нареди на Русия „незабавно да спре военните операции“ в Украйна - заповед, която беше пренебрегната.

Южна Африка е силно критична към военната операция на Израел в Газа и управляващата партия Африкански национален конгрес (ANC) има дълг история на солидарност с палестинската кауза.

Тя вижда паралели с борбата си срещу апартейда - политика на расова сегрегация и дискриминация, налагана от правителството на бялото малцинство в Южна Африка срещу чернокожото мнозинство в страната до първите демократични избори през 1994 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ