Зеленски ще иска помощ от Европа за възнагражденията на украинските войници

Украинският президент Володимир Зеленски планира да поиска от европейските съюзници на страната помощ, за да бъде финансирано финансирано увеличение на заплати за войските, в опит да облекчи нарастващия недостиг на новобранци.
„В миналото европейците отказваха да осигурят финансиране за заплатите на нашите военни, а само за оръжия“, каза Зеленски пред репортери в Киев в четвъртък. „Самите ни военнослужещи могат да бъдат оръжието, което защитава всички.“
На фона на по-непопулярната кампания за мобилизация в Украйна сред населението, изморено от войната, правителството на Зеленски иска да мотивира повече доброволци, като предлага значителни суми за тези, които подписват военни договори. Русия отдавна предлага големи бонуси за подписване и високи заплати, за да привлече десетки хиляди в армията, стремейки се да избегне повторение на пика на общественото безпокойство, когато президентът Владимир Путин нареди частична военна мобилизация няколко месеца след началото на инвазията през 2022 г.
Увеличаването на възнагражденията на войниците би довело до допълнително напрежение върху държавния бюджет на Украйна, който регистрира дефицит от над 20% от брутния вътрешен продукт миналата година на фона на огромните военни разходи. Разкъсваната от война нация разчита на десетки милиарди долари помощ от своите чуждестранни съюзници, които досега отхвърлят идеята за директно покриване на военни разходи.
Макар че Международният валутен фонд, който предоставя програма за заеми на стойност около 16 милиарда долара, призовава Киев да намали бюджетния дефицит, правителството няма планове да повишава данъците, заяви украинският премиер Юлия Свириденко в интервю за Блумбърг. Глобалните дарители са отделили само половината от очакваните 75 милиарда долара, необходими за бюджета през следващите две години, каза тя.
Украйна се нуждае от 25 милиарда долара годишно за производство на дронове, оборудване за заглушаване и ракети за защита от Русия, което ще доведе бюджетния дефицит до 65 милиарда долара догодина, според Зеленски.
Той каза, че е започнала дискусии по въпроса с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, генералния секретар на НАТО Марк Рюте, френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Киър Стармър, както и с американски представители. „Това е много трудна тема“, добави Зеленски.
Украински компании са започнали производство на дронове-прехващачи и са необходими спешно около 6 милиарда долара за увеличаване на производството, добави президентът.
Макар че той заяви, че САЩ са се съгласили да купуват дронове, проектирани и произведени в Украйна, Зеленски подчерта, че търси договор на стойност между 10 и 30 милиарда долара. Министърът на отбраната Денис Шмигал, секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров и президентският съветник Александър Камишин са натоварени със задачата да водят преговорите, каза той.
Президентът заяви пред репортери, че украинските сили са постигнали „солиден напредък“ в спирането на руското настъпление на бойното поле. Ситуацията в североизточната Сумска област сега е значително по-добра за Киев, въпреки че Русия остава фокусирана върху успехите в района, както и към Покровск, докато Днепропетровската област „е много желана от тях“, каза той.
Зеленски каза, че третият кръг от мирните преговори между Украйна и Русия в Истанбул в сряда е довел до известен напредък към подготовката на среща с Путин.
Руски представители заявиха, че няма смисъл от среща на върха, преди страните да са договорили споразумение за прекратяване на войната.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.