Астрономи очакват зрелищно преминаване на комета край Слънцето
Учени и любители на астрономията от цял свят са в очакване на впечатляващо космическо явление, което ще се състои днес около 20&35 часа българско време. Тогава кометата ISON, идваща от Облака на Оорт – мистериозен студен регион в най-далечния край на нашата Слънчева система, ще прелети покрай Слънцето. Преминаването й край горещата звезда на Земята се оприличава на "хвърляне на снежна топка в огън". Оцеляването й ще бъде трудно, но е възможно.
Явлението се очаква от дни. ISON е наричана "потенциалната комета на века”, посочва Би Би Си. Тя лети към тази част от Космоса, където се намират Слънцето и Земята, с повече от милион километра в час. Сега приближава най-опасният етап от епичното й пътуване. По изчисления, тя ще се размине със Слънцето на разстояние от едва 1,2 млн. км, фактически преминавайки по ръба на повърхността му. „Тя ще бъде изложена на най-лошото, което Слънцето може да причини”, коментира проф. Марк Бейли от обсерваторията "Армаг" в Северна Ирландия. Астрономите смятат, че горещината на Слънцето може да я унищожи, преди да е имала възможността да освети небето ни и да я видим.
Кометата C/2012 S1 или ISON беше открита на 21. септември 2012 г. от астрономите Артьом Новичонок и Виталий Невский, посочват от БАН. Откритието е направено близо до Кисловодск в Русия с телескоп, който е част от International Scientific Optical Network (ISON). Именно на тази мрежа от телескопи е кръстена кометата.
След откриването й тя е наблюдавана от много изследователи по цял свят. Предстои да се случи първото й преминаване през вътрешността на Слънчевата система. Като вземем предвид и изключително близкото преминаване покрай Слънцето, се очаква да наблюдаваме изключително интересен и ярък обект. Орбитата на кометата е силно елиптична (близка до параболична), като периода й на завъртане е 400 864,5 години. Практически това е единственото преминаване на кометата в близост до нас в обозримото бъдеще.
Оценките за размера на ядрото на кометата клонят към 5 км – типичен размер за кометно ядро. След период на относително спокойно развитие през втората половина на 2013 г. тя претърпя няколко повишения на яркостта в последния месец. На 11. ноември беше отчетено първото повишаване на изтичането на газ от нея, последвано от избухвания на 13. и 19. ноември. Последните наземни наблюдения показват звездна величина около 4, което я прави видима с невъоръжено око.
Сценариите за бъдещето на ISON варират от невероятна комета видима и през деня до разпадане на ядрото при преминаване край Слънцето. Ако тя оцелее след преминаването, в средата на декември ще можем да наблюдаваме от нашата планета красива, видима с невъоръжено око комета, чиято яркост може да надмине тази на Луната.
Учените подчертават, че поради голямото разстояние, преминаването на кометата не създава опасност за Земята. ISON ще ни донесе много информация за формирането и динамиката на нашата планетна система, взаимодействието на обектите със Слънцето, и не на последно място - изключително красиви и уникални небесни картини.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.