Българската игра на тронове
„Шегувах се в последната ми публикация, в която посочих, че българската (банкова) криза прилича на „Игра на тронове”. Но от отговорите на хора, много по-просветени от мен, изглежда наистина български олигарси се борят един с друг за политическа и финансова власт, формирайки и разтрогвайки съюзи и засипвайки се с обвинения един към друг. И тази битка е до смърт.”
С тези думи американската авторка Франсис Копола започва материал, озаглавен „Българската игра на тронове”, публикуван в сайта на списание „Форбс” в САЩ. Текстът й е посветен на конфликта между Цветан Василев и Делян Пеевски.
„Запознайте се с Цветан Василев. През 2013 г. той бе назован „най-влиятелният българин” от „Форбс”. Банкер по професия, Василев притежава 100% от акциите във финансова структура, наречена „Бромак” ЕООД, която до съвсем скоро бе собственик на над 50% от четвъртия по големина кредитодател в България CorpBank (КТБ - б.р.)”, продължава авторката.
Тя посочва, че Василев има и други фирми и е работодател на над 16 000 души. „В България да имаш банка не значи да предоставяш капитал, да бъдеш настрани и да гребеш с шепи от възвръщаемостта. Това означава да контролираш кредитните решения. Можеш да направляваш финансирането на собствени бизнеси и тези на приятели и роднини. И точно това е начинът, по който Василев е използвал Corpbank”, пише Копола. Тя припомня как се е развила кризата на повърхността, като подчертава, че за да се разбере какво става в действителност, човек трябва да се зарови в тъмния свят на българската политика.
Авторката говори за преплитащите се политически и икономически интереси и твърди, че кризата има отношение към проекта "Южен поток". Позовавайки се на близък до Цветан Василев източник тя твърди, че залозите всъщност са по-високи - целта била неназовани олигарси да сложат ръка върху парите от ЕС за регионално развитие, предназначени за България.
„Политиците са марионетки на олигарсите, а олигарсите се контролират от мафиоти, банките са пионки в играта, а българите плащат за корупцията на политическата си система чрез стагнация и трайна бедност”, пише тя. Копола припомня неотдавнашно изказване на бившия германски вицеканцлер Йошка Фишер пред Европейската асоциация за рисков капитал. Той предупреди, че руският президент има користни амбиции в района и че страните от ЕС трябва да се обединят, включително и за да се защитят от руската мечка.
„България, подобно на Украйна, е разделена на проевропейски и проруски настроения, но за разлика от Украйна, България е член на ЕС и широкото руско влияние в България може да дестабилизира източната граница на Евросъюза”, казва Копола, цитирана от БТА. „Много хора питат защо ЕС не прави нищо по този въпрос. Простият отговор е, че ЕС има да решава много други проблеми като растящата бедност, високата безработица, потенциалната дългова криза в Италия, банковите проблеми в Португалия и Австрия и т.н. България просто не е на радара на ЕК в момента, а това е грешка. Тя може да е малка, но със сигурност не е маловажна”, допълва авторката и подчертава, че банковата система на Балканите е тясно взаимосвързана и рисковете за нея застрашават и останалата част от Европа чрез австрийски, френски и италиански банки.
„Сериозна нестабилност в българската банкова система може да причини системна криза далеч отвъд границите на страната, така че ЕС би трябвало да обърне на това повече внимание”, казва Копола.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.