Дания депортира ромски пришълци

ЕС

Дания изгони група от 23 румънски роми, които се самонастанили в подготвена за събаряне сграда в покрайнините на Копенхаген, съобщава „Новие известия”. Крутите мерки бяха предприети от имиграционните власти след многобройни жалби, подавани лично от кмета на датската столица.

Неканените гости бяха обвинени в "незаконно заселване в чужда собственост и нарушаване на обществения ред" и бяха експулсирани в пакет със забрана за влизане в Дания през следващите две години.

Обитателите на разтурения вече катун редовно атакували близко овощно стопанство. При полицейската акция за ареста и екстрадирането на ромите в „полевия им лагер” полицията открила множество крадени велосипеди и битова електроника. Ромите обаче упорито отричали да имат нещо общо с крадените предмети и твърдели, че са пристигнали в Дания да събират празни консервни кутии и бутилки, което е легално занимание на местните клошари.

 Датските власти одобриха и извършиха операцията по депортирането на нежеланите пришълци с ясното създание, че ще предизвикат протести от страна на съседните европейски държави, които възприемат болезнено всяка дискриминация на хора от един потискан през историята етнос, коментира „Новие известия”.

Швеция, която се опасява, че въвеждането на по-сурови правила в съседната държава ще "пренасочи" ромския поток към Стокхолм, вече излезе с официален протест.  "Дания наруши директивата на ЕС за свободното движение на хора, а властите й извършиха един расистки акт", заяви от името на шведското правителство Мария Лейснер, шеф на т. нар. делегация по проблемите на ромите.

 "Ще почакаме тия същите ромски групи да почнат да прииждат в Швеция и да разпъват катуни из парковете на Гьотеборг. Пък после ще послушаме какво мислят по въпроса шведските официални лица", не закъсня с отговора датският министър на правосъдието Ларс Барфьод.

Междувременно главното полицейско управление на Дания обяви нова тактика за борба с явлението, придобило вече гражданственост като "мобилните роми". Първоначално планът беше да се засилят полицейските автомобилни патрули във всеки район, където лагеруват роми. И щом пътешествениците поемат отново нанякъде, полицейският ескорт да ги следва.

Скоро обаче стана ясно, че не е по силите на полицията да покрие с патрули множащите се ромски табори. Затова, новата тактика сега е безпилотни самолети да следят движението на катуните и да пращат данни за местоположението им в компютърната система на полицейските управления.

 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
Бившият главнокомандващ на украинската армия не вижда перспектива Украйна да се присъедини към НАТО
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Меси ще съди медиите за нарушаване на личния живот на погребението на баща му
Най-голямата карта на Вселената с близо 4 млрд. обекта разгадава природата на тъмната материя
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Франция ще строи шест нови АЕЦ
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
Прехвърлиха 1,8 млн. куб. м вода от Дунав към езерото „Сребърна“, обстановката остава сложна
Ирак може да напусне ОПЕК заради спор за квотите за добив на петрол
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната
Куба отбелязва 100 години от рождението на Кастро на фона на тежка криза
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
ВСС дава над 103 000 евро за наем на зала за изборите на нови членове на кадровата структура
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Д-р Венета Павлова, собственик на дентална клиника „ЕО Дент“
Частично бедствено положение е обявено в резерват "Сребърна"