Депресията коства на германската икономика 22 млрд. евро годишно

Депресията коства на германската икономика 22 млрд. евро годишно

През последните години все повече хора в развитите страни страдат от някаква форма на депресия, породена от ежедневния стрес.

Според последни проучвания, цитирани от БНР, щетите за икономиката на Германия от тази болест възлизат на 22 млрд. евро годишно.

По информация на едно от най големите германски застрахователни дружества и на института за икономически изследвания на Северен Рейн-Вестфалия, 9 милиарда евро са щетите от хората, които работят вместо да се лекуват. Ефективността от труда на болен от депресия работник е със 6 до 25 процента по-малка, отколкото на здравия работник, а повече от 5 милиарда евро струва на икономиката лечението на болните от депресия.

Именно тази болест е една от основните причини за намалената трудоспособност и за ранното пенсиониране.

Депресията в общия случай е чувство на меланхолия, тъга, отчаяние, безпомощност и унилост, което може да трае от няколко часа до няколко дни. Ако това чувство трае повече от няколко седмици или се появява периодично, може да става въпрос за заболяване известно като клинична депресия.

Депресията може да бъде провокирана от различни фактори — биологични, психични и социални (като раждане, загуба на близък човек, развод и като цяло стреса).

Признаците са липса на енергия, липса на апетит, безсъние, апатия и мисли за самоубийство, но също повишена емоционалност, свръхактивност, раздразнителност, безпричинна еуфория.

Според лекари и специалисти, ако се вземат мерки в ранния стадий на болестта може да бъде преодоляна само с психотерапии без да се използват медикаменти.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ