Едуард Сноудън се разграничи от Асанж

Едуард Сноудън се разграничи от Асанж

„Двамата не споделяме обща политика. Аз не съм против засекретяването. Аз съм за отговорността. Правил съм много изявления, които подчертават важността на засекретяването и шпионирането и показват подкрепата ми към работещите в Агенцията за национална сигурност (на САЩ) и други агенции в страната…”

С тези думи бившият сътрудник в разузнаването на САЩ Едуард Сноудън се разграничи от създателя на WikiLeaks Джулиан Асанж, в чийто сайт бяха публикувани хиляди секретни документи на американското и други правителства. Сноудън даде обширно интервю за американското сп. Vanity Fair. Изданието публикува онлайн откъси от разговора преди майският му брой да започне да се разпространява на медийния пазар в Америка.

“Те (WikiLeaks - б.р.) бягат към рисковете, от които всички други се опитват да стоят надалеч. Никой друг издател в света не е подготвен да защитава източниците си – дори източниците на други журналисти – по начина, по който това правят WikiLeaks”, казва Сноудън.

Той коментира, че базата данни на Агенцията за национална сигурност на Америка, която се занимава с електронното разузнаване, е така слабо защитена, че информация може да бъде открадната „дори от току що завършил ученик”.

В интервюто Сноудън говори за живота си в Русия, както и за мотивацията си да огласи публично секретните данни. „Всеки човек помни някакъв момент в живота си, когато е станал свидетел на несправедливост – голяма или малка, и е извърнал глава на другата страна, защото последствията от намесата му са изглеждали твърде плашещи. Има обаче граница на степента на грубост и неравенство и нечовечност, която човек може да изтърпи. Аз прекрачих тази граница. И вече не съм единственият”, казва Сноудън. 

Той отрича да притежава 1,7 милиона секретни правителствени документи на американските власти. По думите му това число е прекалено раздуто. "Би било самоубийство да се съхранява такова количество държавни тайни. Американските служители знаят, че не разполагам с 1,7 милиона документа, но те просто не могат да признаят, че нямат представа колко файлове имам на разположение”, казва Сноудън, който предаде на световните медии документи за американските програми за следене на комуникациите на гражданите на САЩ по телефона и в интернет.

По-рано експерти на Пентагона заявиха, че Сноудън притежава около 1,7 милиона документа, отнасящи се не само до спецслужбите, но и до всички видове операции на въоръжените сили на САЩ - на сухопътните войски, ВВС, ВМС и морската пехота.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

План за бедствия: Японските власти предупредиха 723 общини да се готвят за „мегаземетресение“
Асен Василев: Ние предложихме Барбутов на Васил Терзиев
Тръмп поиска незабавна оставка на управителя на Фед Джером Пауъл
Зеленски: Преговорите между Киев и Вашингтон за американска военна помощ продължават
Темите за "езика" и "македонската идентичност" са напът да отпаднат от доклада на ЕП за РСМ
Световната здравна организация призова целия свят да вдигне цените на алкохол, цигари и сладки напитки
Австралия отне визата на рапъра Кание Уест заради песен в прослава на нацизма
Утре по обед гласуват третия вот на недоверие към правителството