Започва гласуването за нов папа

Започва гласуването за нов папа

Започва гласуването за нов папа

Днес в 17:30 ч българско време във Ватикана ще започне конклавът*, на който ще бъде избран новият папа. Рано тази сутрин 115 кардинали-избиратели на възраст под 80 години започнаха да се събират в хотел „Санта Марта”, където ще живеят до приключването на конклава, предаде „Ройтерс”.

Привечер „принцовете на Църквата” от 48 държави ще се заключат в Сикстинската капела, за да изберат измежду редиците си 266-ия папа в 2000-годишната история на Римокатолическата църква. Новият понтиф ще трябва да се пребори с нарастващата нестабилност в църквата, която през последните десетилетия е раздирана от скандали, бюрократични войни, финансови трудности и засилването на секуларизма. За да стане папа, кардиналът-фаворит трябва да събере две трети от бюлетините или поне 77 гласа.

Всички кардинали, включително и онези над 80-годишна възраст, които нямат право да участват във вота, се събраха на утринна меса в базиликата „Св. Петър”, за да се помолят по традиция за божествено вдъхновение, което да ги насочи към правилния избор на човека, който ще наследи папа Бенедикт XVI, абдикирал миналия месец с аргумента, че не е достатъчно силен, за да се справи с проблемите на църквата.

Тайният конклав – сложна процедура от старинни ритуали и молитви – може да продължи до няколко дни, ако главата на Римокатолическата църква не бъде избран скоро. Южноафриканският кардинал Уилфрид Фокс Напиър предрече, че заради липсата на силен фаворит този път конклавът може да продължи четири-пет дни. Той включва система за гласуване, установена още през 13. век. Всички конклави се провеждат в Сикстинската капела, а кардиналите се заклеват да пазят пълна тайна за случилото се вътре под страх от изключване от църквата.

На сутринта на конклава се провеждат две тайни гласувания, последвани от още две следобеда, докато един от кандидатите не спечели две трети от гласовете. В края на всяка сесия бюлетините се изгарят в печка заедно със специални химикали, които освобождават пушек над Апостолическия дворец. Димът е черен след всяко неуспешно гласуване и бял, когато новият папа е определен. Тайната рецепта за химикалите, от които се произвежда дима, и до днес е известна едва на ограничен брой прелати и техници.

Последните девет конклава траят средно по три дни, като никой от тях не продължава над пет денонощия. Днес ще се гласува само веднъж – вечерта, и според говорителя на Ватикана отец Федерико Ломбарди, най-вероятно няма да бъде достигнато необходимото мнозинство.

Основна тревога при настоящото гласуване е липсата на ясен фаворит за папския престол. Според коментатори от Ватикана най-вероятните кандидати за високия пост са италианецът Анджело Скола и бразилецът Одило Шерер. Първият ще върне папската митра обратно в Италия за първи път от 35 години, докато вторият може да стане първият папа неевропеец от цели 1300 години насам.

Въпреки прогнозите, редица други кардинали от различни държави също се смятат за силни кандидати във вота – сред тях са американците Тимъти Долан и Шон О’Mоли, канадецът Марк Уеле и аржентинецът Леонардо Сандри.

* Папски конклав (от латински cum clave - под ключ) е събрание на кардиналите-избиратели след смъртта на папата за избиране на нов папа и епископ на Рим. Папата се смята от римокатолиците за приемник на Свети Петър и и глава на Католическата църква и неин върховен йерарх. Конклав се нарича процедурата за избор на нов папа от 1274 г. до наши дни и е най-старият съществуващ начин за избор на лидер на институция.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ