Кометата на века се изпари (видео)
Кометата на века – ISON, не оцеля при преминаването си покрай слънцето, съобщиха от НАСА.
ISON, която представляваше голям леден скален блок, трябваше да премине през орбитата на слънцето на 28 ноември около 20:30 ч. българско време. Въпреки че съдбата на кометата не е установена, се предполага, че тя се е разпаднала и изпарила преди да премине през перихелия - точката от орбитата на небесно тяло, най-близка до Слънцето. Според учените масата на кометата се е изпарявала със скорост 3 милиона тона в секунда при температура около 2700 градуса.
„Вероятно кометата е била изпарена от слънчевата енергия и разкъсана от гравитацията. Температурата в най-горната част на звездата достига почти 3 хиляди градуса по Целзий, което е достатъчно да изпари леда и скалите в тялото“, коментират от НАСА.
Кометата C/2012 S1 или ISON беше открита на 21. септември 2012 г. от астрономите Артьом Новичонок и Виталий Невский. Откритието е направено близо до Кисловодск в Русия с телескоп, който е част от International Scientific Optical Network (ISON). Именно на тази мрежа от телескопи е кръстена кометата. След откриването й тя е наблюдавана от много изследователи по цял свят.
Оценките за размера на ядрото на кометата клонят към 5 км – типичен размер за кометно ядро. След период на относително спокойно развитие през втората половина на 2013 г. тя претърпя няколко повишения на яркостта в последния месец. На 11. ноември беше отчетено първото повишаване на изтичането на газ от нея, последвано от избухвания на 13. и 19. ноември. Последните наземни наблюдения показват звездна величина около 4, което я направи видима с невъоръжено око.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.